Dünyayı kasıp kavuran ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirus nedeniyle festivallerde bir bir iptal ediliyor. Coronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler ise ABD, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, İran, Çin, Belçika, Rusya, Yunanistan ve Türkiye.

Dünyanın en büyük bira festivali olan ve Münih’de düzenlenen Oktoberfest ise koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi. Bira festivali nedeniyle Almanya’ya 6 milyonu aşkın turist geliyordu.

Ülkenin güneyinde bulunan Bavyera Eyaleti Valisi Markus Soeder konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Eylül- 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladıkları festivalin Covid 19 salgını sebebiyle bu sene riske girdiğini, Oktoberfest’in 187’inci senesinde kapılarını açmaktan kuşku duyduklarını söyledi.

Festivalle ilgili olarak Münih Belediye Başkanı Dieter Reieter son kez istişare ederek 2 hafta içinde nihai kararı verecek.

Bira festivalinde her yıl binlerce litre bira, domuz butu, Alman tuzlu çöreği pretzel, sosis gibi yiyecekler tüketiliyor. Festival 2 hafta sürüyor. Biralar dev bardaklarda servis ediliyor ve fiyatı ise ortalama 10-12 euro olarak değişiyor.

Almanya’da geçen yıl Bavyera eyaletinde Çarşamba günü salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağıyla birlikte dükkanlar kapıtılmıştı. Almanya’da ikiden fazla kişinin katıldığı toplu organizasyon yasağı ise 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.
16 Nisan tarihinden itibaren Almanya’da 135 bini geçkin covid-19 vakası görüldü ve virüs nedeniyle 3900’e yakın kişi hayatını kaybetti.

Coronvirüs tedbirleri Türkiye’de de uygulanmaya devam ediyor. Haftasonları 30 büyükşehir olmak üzere Zonguldak’da sokağa çıkma yasağı uygulanacak.