Covid-19 virüs salgını nedeniyle olumsuz yönde etkilenen turizm sektöründe yaz aylarının gelmesiyle çalışmalar başladı. Virüs önlemleri kapsamında vatandaşların tatil tercihleride değişti.

Virüs salgını nedeniyle dünyada ekonomik kriz yaşanırken bunun en büyük sıkıntısını ise turizm sektörü çekiyor. Havayolu şirketleri ve birçok popüler firmaya yardım edilirken birçoğu da iflasın eşiğine geldi. Türkiye ekonomisinin en önemli dinamiklerinden biri olan turizm sektörüde zorlu bir sürece girdi.

Turizm yatırımcıları, 2020’e yönelik yenileme, kapasite artırma yatırımları yaptı. Gelişmeleri değerlendiren Orka markası ile Fethiye, Marmaris, İstanbul gibi destinasyonlarda otelleri bulunan Turgut Torunoğulları, “2020 yılına dair beklentilerimiz haliyle çok yükseldi. Ancak 2020 yılı turizm sezonuna koronavirüs salgınının gölgesinde girdik. Turizm Bakanlığı, sezonun iç turizmde Mayıs ayı sonunda başlayabileceğine işaret ediyor. Dış turizm ise ülkeler arasındaki anlaşmalara ve karşılıklı uçuşların açılmasına göre canlanacak” dedi.

2020 yılında bekledikleri atılım döneminde birçok turizmcinin yatırım yapmıştı. Turizm bölgelerinde bulunan üreticiler ise sezonun ne zaman başlayacağını merak ediyor. Bu yaşanan belirsizlik ise sektörü tedirgin ediyor.

Torunoğulları, sezon başlasa da önlerinde bir dizi soru işaretinin olmaya devam ettiğine işaret ederek, “Sertifikalı otel uygulaması ile ilgili belirsizlikler var. Sertifikaların nasıl, neye göre alınacağı, otellerde hangi kuralların zorunlu hale geleceği henüz net değil. Yapılan açıklamalardan anladığımız, yeni dönemde otellerde ‘sosyal mesafe’ kurallarına göre önlemler alınacak. Örneğin, yüzde 50 doluluk oranı aşılamayacak, maskeli ve özel kıyafetli personel çalıştırılacak, turistleri taşıyacak uçaklarda, otobüslerde yine sosyal mesafeye göre düzenlemeler yapılacak” diye konuştu.

Türkiye’de her şey dahil sistemiyle çalışan büyük oteller ise virüs salgını nedeniyle önlemler alırken, bu önlemlere rağmen turistlerin gelip, gelmeyeceği konusunda endişe duyuyor. Bu nedenle büyük otellerin bu yaz sezonunda kapalı kalması öngörülen tahminler arasında yer alıyor.