Dünyayı etkisine alan coronavirüs kültür ve sanat etkinliklerininde iptal edilmesine neden oldu. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Cannes ve Venedik’de festivallerde iptal edildi.

Kültür ve sanat etkinliklerinde ertelenen bir çok festival online olarak internetten yayınlanacak. Dünyanın önemli festivallerinden olan Venedik Film Festivali ile Cannes Film Festivali sanatseverlere online olarak ulaşacak.

Cannes Film Festivali’nin yöneticisi ve tek seçicisi olan Thierry Fremaux bu konuda yaptığı açıklamada “Cannes Film Festivali fiziksel bir etkinliktir; ruhu, tarihi, etkisi böyle bir modelin işlemesine uygun değildir.” diyerek sanal bir festivali düşünmediklerini belirtti ve şöyle devam etti: “Dijital bir yarışma mı? Öncelikle eser sahiplerine bunu sormamız gerekmez mi? Wes Anderson’ın ya da Paul Verhoeven’in filmleri bilgisayardan mı izlenecek? ‘Top Gun 2’yi ye da Pixar’ın yeni filmi ‘soul’u salonda değil de başka bir ortamda mı izleyeceğiz ilk kez? Bu filmler büyük perdede gösterilmek için ertelendiler; biz neden dijital bir aygıtta gösterelim ki?”

Coronavirüs nedeniyle en büyük kaybı ABD, İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere, Çin, İran, Irak, Rusya ve Türkiye’de yaşanıyor. Aşı ve ilaç çalışmaları da devam ediyor. Çalışmaları yapan ülkeler ise ABD, Japonya, Çin, Türkiye, Rusya, Fransa, Alman ve İngiltere.

Ülkemizde en fazla vaka ise İstanbul, İzmir ve Ankara’da görüldü. İstanbul ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar yasaklanırken, ülke genelinde yaşa bağlı olarak sokağa çıkma yasağı getirildi.