Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın bütün ülkelerine yayılarak, binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs en çok turizm ve kültür-sanat etkinliklerini etkiledi. Festivaller bir bir iptal edilirken bu zincire her yıl düzenlenen Ankara Caz Festivali’de eklendi.

30 Nisan-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen festival çalışmaları Caz Derneği’nden yapılan açıklamaya göre tamamlandı. Festivalde 18 etkinlik yer alırken, konserler ise 10 Mayıs’a kadar internet sitesinden yayınlanacak. Uygun olan konserler ise siteden canlı olarak yayınlanacak.

Festivalin bu yıl ki teması ise Başkent Üniveristesi İletişim ve Grafik Tasarım Bölümü iş birliğiyle yapılan 3 aylık çalışma sonucunda ortaya çıktı. Tüm eserler dijital olarak da sergilenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Caz Derneği Başkanı ve Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu, cazın özgür ve demokratik bir sanat biçimi olduğuna işaret etti.

Caz müzisyenlerinin sahnede bireysel ve özgürce müziğe katkıda bulunduklarını ve birbirlerine alan açarak hepsinin sesinin eşit duyulmasını sağladığını vurgulayan Varoğlu, “Sanat, toplumun yansımasıdır. Bu açıdan ‘Cazda Özgürlük ve Demokrasi’yi temamız olarak seçtik ve festivalin 24. yılında yine birbirinden değerli orkestraların eşliğinde sanata bir de bu açıdan bakmak istedik.” ifadelerini kullandı.

24. Uluslararası Ankara Caz Festivali coronavirüsü tedbirleri kapsamında internet sitesinden online olarak yayınlanacak. Tarihleri ise yine internet sitesinde açıklanacak.

Dünya Sağlık Örgütü 10 Mart tarihinde tüm dünyada pandemi ilan etmişti. Bu kapsamda bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Türkiye’de karantina önlemleri arasında olan ülkeler arasında yer alıyor.