Türkiye’nin önemli turizm rotalarından olan Çeşme, covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle geçtiğimiz günlerde karar verilen sertifikasyon sistemine uygun pliot bölge olmaya aday olan yerlerden.

Ege Denizi’nin en uç bölgesinde olan Çeşme tatilcilerin gözde tatil destinasyonlarından. Geçtiğimiz Nisan ayından itibaren yoğunluk yaşayan Çeşme bugünlerde sessizliğini koruyor. Çeşme’deki turizm sektörü yetkilileri ise umutlarını kaybetmemiş görünüyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sezonun Mayıs ayının sonunda açılacağını ve sertifikasyon sisteminin şart olacağını ve uygulanacağı açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra Çeşme’deki karamsar havada dağılmaya başladı. Ege Turizm Merkezi projesiyle Çeşme’deki turizm yetkilileri hazırlık sürecine girdi. Corona günlerinde tatil içinde pilot bölgelere aday olan bir yer oldu

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Turizm işletmecilerimizle, esnafımızla toplantılar yapıyoruz. Sertifikasyon sisteminin detayları açıklanır açıklanmaz gerekli eğitim ve denetimler için planlar yaptık. Amacımız bu konuda pilot bölge olmak. Çeşme’de gerekli standartları sağladıktan sonra da sezonumuzu açmış olacağız. Biz sertifikasyonun detayları belli olunca sezonu açmaya hazırız.  Şehirler arası ulaşım açıldıktan sonra sertifikasyonlarını yapmış bütün tesislerimizle daha önce de olduğu gibi yerli turistin ilk tercihi olan bir turizm merkezi olmaya devam edeceğiz. Biz hazırız, herkesi Kovid-19 sonrası Çeşme’ye bekliyoruz.”

Çeşme’de otellerin %50’si tatile hazır hale getirildi. Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu, Alaçatı’daki işletmelerin çoğunun butik olduğunu ve ev ortamı gibi hizmet sunduğunu ve virüs konusunda avantajlı olduğunu belirtti.

Salgın sürecinde yurt içi ve dışındaki gelişmeleri, tavsiyeleri yakından takip ettiklerine işaret eden Bayraktaroğlu, “Birinci konu sağlık. Otellerin yanında ortak yaşam alanlarının da kontrol edilmesi gerekiyor. Alaçatı sokakları dardır. Buna da çeşitli önlemler düşünülüyor.” dedi.

Çeşme’de salgın sonrası hazırlar başladı ve butik otellerin fazla olması nedeniyle coronavirüslü günlerde en uygun tatil destinasyonu olarak pilot bölge olarak bakalıyor.