Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada binlerce insan hayatını kaybetmiş ve bundan en çok turizm sektörü etkilenmişti. Pandeminin ilan edilmesinden sonra uçuşlar iptal edilmiş ve sınırlar kapatılmıştı.

Karadeniz turizmide,  virüs salgını önlemleri kapsımında kontröllü normalleşmeye geçişin ardından sezon hazırlıklarına başladı. Her mevsim dünyanın bir çok ülkesinden turist ağırlayan Uzungöl’de coronavirusun görülmemesi nedeniyle ilginin buraya yoğunlaşacağı düşünülüyor. Burada bulunan oteller, pansiyon ve motellerde onarımlar tamamlandı.

Turizm sezonuna girmeye hazırlanan Uzungöl’de bayram sonrası hareketlilik beklentisi var. Tesis sahipleri bugüne kadar burada bir vakanın tespit edilmediğini ve tatilcilerin burayı tercih edeceklerini umut ediyor. Bu nedenle Uzungöl en çok hareketlilik yaşayacak olan yerlerin başında geliyor. İşletmeciler ise coronavirüs önlemleri kapsamında önlem alınacağını, hijyen kurallarına uyulacağını ve bu yüzden tatilcilerin endişe duymalarına gerek olmayacağını belirtiyorlar.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü için henüz bir aşı bulunmaş değil. Ancak DSÖ çalışmaları devam eden yüzlerce aşının içinde 14 tanesini onayladı. Bazı aşıların hayvan testleri yapılırken, bazıları ise insanlar üzerinde denenmeye başlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise yeni sezon için sertifikasyon sistemini getirdi. Bir çok otele online olarak covid-19 eğitimi verilmeye başlandı. Böylece işletme sahipleri, yöneticiler ve personel bu eğitim sonrasında meydana gelebilecek bir sıkıntı karşısında çözüm bulabilecekler. Bunun yanı sıra bazı oteller hazırlıklarını tamamlayıp sezona hazır bir duruma getirildi.