Dünyayı etkisine alarak kısa sürede binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını önlemleri ülkemizde de alınmaya devam ediyor. Özellikle sağlık çalışanlarının büyük emek verdiği şu günlerde onların daha iyi şartlarda görevlerini sürdürmeleri açısından bir çok otel ücretsiz olarak konaklamaları için sağlıkçılara kapılarını açmıştı.

İstanbul Üniveristesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doktorlarından Doç. Dr. Serhat Güler, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doktorlarının paralarını ödemelerine rağmen konakladıkları otelden herhangi bir açıklama yapılmaksızın çıkarıldıklarını duyurmuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’da doktorlara sahip çıktı.

Ekrem İmamoğlu’nun devreye girmesinin ardından bugün söz konusu otel yönetiminden açıklama yapıldı. Doç. Dr. Serhat Güler yaptığı paylaşımda;

”7 gün 24 saat görev başında olan sağlık personeline saygısızlık; Novotel Zeytinburnu ücreti ödenen odalarda ailelerini korumak için konaklayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doktorlarını herhangi bir açıklama yapmadan otelden çıkarttı” ifadelerini kullanmıştı.

Otelin bu tavrından sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu doktorlara sahip çıkmış ve şu açıklamada bulunmuştu.

”Kıymetli hocam, bu duruma çok üzüldük, sorumluluğumuzda olmayan bir otelde tatsızlık yaşamışsınız. Hemen yakındaki bir otelde yeriniz hazırlandı. Arkadaşlarım sizinle hemen iletişim kuracaklar”

Çin’de ortaya çıkan coronavirüs salgını dünyada en çok ABD’de etkili oldu. Daha sonra İtalya, İspanya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, İran, Irak, Türkiye, Rusya, Yunanistan’da vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Ülkemizde sokağa çıkma yasağı ise yaşa bağlı olarak tedbirli bir şekilde uygulanıyor. Bunun yanı sıra haftasonları 30 büyükşehir olmak üzere Zonguldak’da da sokağa çıkma yasağı bu haftasonu tekrarlanacak.