Covid-19 virüs salgını nedinyle büyük kriz yaşayan turizm sektörüne yönelik olarak Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 2020 yılında dünya genelinde turist sayılarının %30 küçüleceğini belirtti. Seyahat yasaklarının en fazla küresel olarak turizmi olumsuz yönde etkilediği vurgulandı.

UNWTO yani Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 2019 yılında uluslararası alanda turist sayısının 1 milyar 460 milyon seviyesinde kaldığı açıklandı. Covid-19 salgınının ortaya çıktığı 2020 sonunda da turist sayısının %30 gerileyip 1 milyar olacağı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde yapılan bilim ve araştırma merkezleri turizm sektörüne yönelik olarak geliştirilen senaryoya göre salgın kapsamında önlemlerin ve salgının neden oludğu psikolojik etkilerin uluslararası seyahat krizini en az 1 yıl daha etkileyeceği belirtildi.

Önceki tablolara göre global bazda turist sayısı 2003 sars salgınında %0,4, 2009 ekonomik krizinde %4 küçülme yaşamıştı. Deric Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Farzad Tavakoli ise Covid-19’un global turizm sektörünün son 20 yıldaki en büyük krizi yaşayacağını açıkladı.

Farzad Tavakkoli, “Salgının ekonomik etkileri dünya genelinde alım gücünü düşürdü, artan endişe hali ise sosyal izolasyon sürecini pek çok kesim için güvenli liman haline getirdi. En az bir yıl daha devam etmesi beklenen bu seyrin uluslararası turizmi %30 küçülteceğini söylemek ne yazık ki mümkün. Bu noktada turizm cirosunun yaklaşık %80’ini yabancı turistlerin oluşturduğu Türkiye’de, sağlık protokolerine uygun olarak iç turizme yönelmek, salgının neden olduğu zararı en aza indirmek için şart. Önümüzdeki süreçte Kurban Bayramı ve okulların yaz tatilleri ise adım atmak için önemli fırsatlar” dedi.

Tavakkoli, turizmde başarının tatilcileri güvende hissettirmekten geçtiğini ve de salgın süresi boyunca güvenlik kavramının daha çok sağlıkla yan yana geldiğini ve turizmdeki krizinde bu yönde yönetilmesi gerekntiğini ifade etti.