Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kaos yaşayan turizm sektöründe havaların ısınmasıyla birlikte etkisini azaltan salgın nedeniyle turizmde normalleşme sürecide başlamış oldu.

Dünyada yaşanan pandemi nedeniyle uluslararası zincirlerin markalarının franchise değerini de düşürdü. 14 milyar dolar geliriyle uluslararası zincir otellerin bu gelirlerinden %20’ye varan kayıp olabileceği öngörülüyor. Aynı zamanda en değerli otel markalarından olan Hilton ise en hızlı büyüyen markasının Mercure olduğunu açıkladı. Dünyanın en iyi 50 otel markasının listesinde ise ABD’den 32 ve Çin’den de 3 otel bulunuyor.

Brand Finance Hotels’in yaptığı araştırmaya göre otellerin geliri koronavirüs salgını nedeniyle düşecek. Yayınlanan rapora göre en değerli 50 otel markası virüs nedeniyle 14 milyar dolar kayıp yaşaycak.  En iyi otellerin bir çoğu ise ABD’de bulunuyor bunların başında ise Hilton geliyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan coronavirus salgını nedeniyle dünya çapında turizm sektörü büyük kaos yaşadı. Virüs vakalarının ve vefatlarının en fazla olduğu ülkeler ise ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Belçika, Rusya, İran, Irak, Türkiye ve bir çok ülke bulunuyor.

Virüs önlemleri kapsamında Türkiye’de büyükşehirlere giriş ve çıkışlar kapatılmıştı. 1 Haziran itibariyle ise yeni normalleşme sürecide başlamış oldu. Bunun yanı sıra 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandalların sokağa çıkma kısıtlaması sürüyor.

Yurtiçi turizmde uçuşlar başlarken, yurtdışı uçuşların 15 Haziran’da başlayacak. Şehirlerarası yoluculuk için ise 65 yaş üstü vatandaşlar gidecekleri yerde 1 ay kalmak şarkıyla izin belgesi almak zorundalar. İzin belgesi olmayan şahısların şehre girişleri mümkün olmayacak.