Coronavirüs tedbirleri Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm dünyaya yapılarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs Türkiye’yide etkisi altına altı. Coronavirüsten en çok kaybı ise ABD, Çin, İtalya, Almanya, İspanya, İngiltere, İran verdi.

Pandemi ilanından beri büyük bir özveriyle çalışan ve mücadele eden sağlıkçıların daha verimli çalışabilmelerini sağlamak amacıyla bir takım tedbirler alındı.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu coronavirüs tedbirleri kapsamında 2000 odanın sağlık emekçilerine sağlanması için otel sahipleriyle anlaştığını açıkladı.

Sağlık emekçilerine yürekten teşekkür ediyorum. Sağlık çalışanlarının kendi ailelerini korumak zorundayız biliyoruz, bakanlığımızda çalışıyor. Yurt, misafirhane gibi yerleri tespit edip bakanlıkla paylaşıyoruz.

Toplamda 2 bin odanın sağlıkçılara sağlanması için mutabakat sağladık otel sahipleriyle.

Evde kalma sürecinde yalnız yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız var. Ortak dayanışmayla İBB olarak destek oluyoruz, valiliğin gıda yardımına da lojistik desteği sağladığımızı duyurmak isterim.

Kriz ilerledikçe uygulamalar burada geliştirilecek. İstanbul’un gönüllülerini koordine edeceğiz. Zor durumdaki vatandaşlarımıza ellerini uzatmak isteyenlere buradan sesleniyorum, koordinasyon merkezimizi yardımlarınızı ulaştıracaktır.

İBB, bu süreçte daima bilimsel olarak hareket edecektir. Koordinasyon merkezinde salgınla ilgili her şey takip edilecek, alınacak önlemlere karar verilecek.

Salgının yayılması ve ihtiyaç halinde bazı mekanlarımızı sahra hastanesi olarak kullanılması için teknik çalışmamızı yaptık. Yenikapı, Maltepe miting alanlardan bazılarıdır.