İstanbul Anadolu Yakası’nda proje kapsamında devam eden Emaar Properties bünyesindeki The Address Hotel inşaatında çalışan inşaat işçilerinin mağdur edildiği ortaya çıktı.

İnşaatın şantiyesinde çalışan işçiler hakları için mücadele ederken diğer yandan da coronavirüs salgınına karşı sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Bunu nedenle işçiler hijyen koşulların sağlanmasını istiyor.

Geçen hafta 1800 işçinin çalıştığı şantiyede bu hafta içinde çıkışları verildi. Çalışan sayısı şu anda 400’e kadar düşmüş. Kalan işçiler ise haklarını almadan çıkmayacaklarını belirtiyor. Şirkette beyaz yakalıların işten çıkarılmasıyla birlikte şantiyede işler yavaşlamaya başladı.

Taşeron firmanın işçilerin maaşlarını 2 aydır ödemediği belirtildi. İşçilerse taşeronnun para aldığı fakat kendilerine ödeme yapılmadığı söylüyor.

Yükenici firma yetkilisi ise şantiye girişinde eldiven ve maske dağıtıldığı ve ateş ölçümü yapıldığını belirtiyor.

İşçilerde yine maske ve eldiven olmadığını görmemiz üzerine ise “Biz dağıtıyoruz ama onlar takmıyor. İşçilere eğitim veriyoruz ama uygulamıyorlar,” sözleriyle işçileri suçladı. Yetkilinin bunları söylerken maske ve eldiven takmıyor oluşu, odasına girdiğimde el sıkışması da dikkat çeken bir detaydı.

Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisine alan coronavirüs nedeniyle 10 Mart günü dünyada pandemi ilan edilmişti. Virüs nedeniyle bir çok şirket kapanmak zorunda kalırken, binlerce insanda işsiz kaldı. Coronavirüs maddi ve manevi bütün dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bütün dünya ülkeleri halkına maddi destek sözü verdi. Virüsten en çok etkilenen ülkelerin başında ise Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İspanya, Çin, Almanya, Fransa, İran, Irak geliyor.