Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel turizmle ilgili olarak ülkemizde yaşanması muhtemel sıkıntılara ve bu sıkıntıların çözümüne yönelik görüşlerini Sözcü’ye açıkladı. Yücel iki dönem TBMM’de İstanbul Milletvekilliği’nin yanı sıra Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’da yapmıştı. Yücel önümüzdeki turizm sezonuyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle turizm sektöründe çalışanlarda bu durumla ilgili neler olabileceğini merak etmeye başladılar.

Küresel alanda yaşanan corona virüsünden dolayı büyük bir kriz yaşayan Çin’in yanı sıra İtalya, İran ve Irak’a uçuşlar durduruldu. Bu durum insanların iş ve sosyal yaşamanı etkilediği gibi hayati yönden bir çok konuda da sekteye uğratmaya başladı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 adlı virüs Avrupa’da da sayıları artmaya devam ediyor. İtalya’da bu virüsten 34 kişi hayatını kaybetti. Paris’te bulunan ünlü tarihi müze Louvre Müzesi ise coronavirüsü nedeniyle kapılarını kapattı.

Şuana kadar Covid-19 bulaşanların sayısı ise Fransa’da 130, Almanya’da 130, İngiltere’de 36, İspanya’da 84, İsviçre’ye 27, Hollanda’da 10, İngiltere’de 36, Avusturya’da 14, Yunanistan’da ise 7’ye çıktığı belirtildi.  Son olarak 21 Şubat günü İtalya’da coronavirüsü ortaya çıktı ve hızla yayıldı. İtalya’da 577 kişinin bu virüsü kaptığı ve ölü sayısının ise her geçen gün 5 artarak 34’e yükseldiği bildirildi. Çekya’da ise ilk vaka ortaya çıktı. 3 kişide covid-19 tespit edildi. Hastalardan birinin ise ABD vatandaşı olduğu tespit edildi. Hastaların ise hayati tehlikesinin olmadığı ifade edildi.

Geçtiğimiz gün İdlib’de Rusya’nın yaptığı hava saldırısı sonucunda hayatını kaybeden 38 askerin ardından bu durumun Rusya ile bir krize neden olabileceği durumu konuşulmaya başlandı. Rusya’yla yaşanan önceki siyasi krizler sonrasında Türkiye’ye çeşitli ambargolar uygulanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Mart günü Putin’le yapacağı görüşmede askeri politik konuların yanı sıra ekonomik konularında görüşüleceği tahmin ediliyor.

“Türkiye dışarıda bir bozuk saatin sarkacı örneği ABD ile Rusya arasında hareket eder gibi yaparak, ABD’nin çıkarlarını gözetmeye dayalı politikalar izlemesi ülkeyi tehlikeli bir sınıra getirmek üzere” diyen Yücel, “Bir yanda corona virüsü diğer yanda Suriye çıkmazı… Turizm ilacı barıştır” dedi.

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'den Önemli Açıklamalar

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’den Önemli Açıklamalar

Turizm Merkezleri Karantina Eğitiminden Geçirilmeli

2020 yılının turizm sezonuna girmemize yakın bir zaman kala virüs ve Suriye sorunu nedeniyle turizm sektöründe endişenin her geçen gün arttığını söyleyen Bahattin Yücel yaptığı açıklamasına şu şekilde devam etti.

“İktidarın kriz yönetimi konusundaki geçmiş uygulamaları, virüsten korkmaları için kanımca yeterli bir neden. Ancak corona virüsü rakiplerimizi de aynı ölçülerde belki daha fazla etkileyeceği için işleri çok zor değil. Alınacak önlemler var kuşkusuz. Bütün turizm merkezlerindeki sağlık kuruluşları özellikle bulguları değerlendirme ve karantina konusunda sıkı bir eğitimden geçirilmeli” dedi.

Kriz İletişim Merkezi Kurulmalı

Bahattin Yücel aralarında turizm STK yöneticilerininde bulunacağı bir “Kriz İletişim Merkezi” kurulmasının önemli olduğu vurguladı. Suriye ve Rusya politikasının turizm için etkili unsurlar olduğunu belirtirken konuşmasına şu şekilde devam etti.

“Bu sayede bölgelerinde virüs bulaşmış hasta çıkması halinde yapılacaklar önceden sıralanmalı ve olası hasta yakınları başta, iç ve dış kamuoyu doğru bilgilendirmelidir. Konaklama tesisleri, yiyecek-içecek hizmeti sunan işletmeler mutlaka denetimli olarak periyodik dezenfekte edilmeli ve bu durum kabul edilir ölçekte, görünür tabelalarla ziyaretçilere güven verecek şekilde gösterilmelidir.”

“Turizmde dış politika çizginizdeki gibi değişken bir tutum alarak, ‘onlar gelmezse, bunlar gelirler nasılsa’ diyerek, ilerlemek mümkün olamaz. Üstelik geçtiğimiz sezonda 7 milyon kişiye ulaşan ziyaretçi sayısıyla, sıralamada bir numaraya yükselen bir komşu ülkeyle, bir başka komşu ülkenin meşru rejimini değiştirmek adına silahlı mücadeleye girişmek bana hiç akıl karı gelmiyor. Turizmin ilacı barıştır.”