Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kaos yaşayan turizm sektörü büyük krizin eşiğine girdi. Fransa havaalanlarını desteklemek için 300 milyon euro yani 337,7 milyon dolar destekte bulundu.

Fransa aynı zamanda 15 milyar euros uçak yapım endüstrisine para gönderecek. Fransa Kapsamlı Çevresel Dönüşüm Bakanlığı, Fransız makamlarının covid-19 salgınını nedeniyle kriz yaşayan havaalanlarına destek vermek için 300 milyon euro tahsis etti. Fransız yetkililer covid-19 salgını nedeniyle büyük etki yaşayan uçak yapım endüstrisine de 15 milyar euro para gönderecek.

Bakanlık yetkililerine göre, fonlar ile “havayollarının krizden çıkışında virüsün yaratacağı etkiyi önlemek için” havalimanlarının masraflarına katkı olduğu bildirildi.. Ayrıca, havayolları çalışanlarına Eylül 2020’ye kadar kısmi işsizlik yardımı ödeneceği belirtildi.

Fransa yetkililerinin bu desteğiyle 250 kişiden az personele sahip olan şirketler, daha öncede Haziran ayına kadar ertelenen zorunlu girişimcilerin işgücü primlerini ödemek zorunda kalmayacaklar.

Fransa’nın denizaşırı bölgelerinde yeni coronavirus nedeniyle yeni kurallar getirildi. Bu nedenle buraya gelen yolculara virüs testi yapılacak ve zorunlu karantina iptal edilecek.

Kısa sürede 185 ülkeye yayılan coronavirus en çok ABD, İtalya, İngiltere, İspanya, Almanya, İran, Irak, Rusya, Türkiye, Belçika, Çin gibi ülkelerde etkili oldu. Virüs için henüz bir ilaç ve aşı bulunamadı.

1 Haziran tarihiyle birlikte Türkiye’de büyükşehirlere uygulanan giriş ve çıkış yasakları kaldırılırken, kafeler, güzellik salonları, restoranlarda hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilerek açıldı. Otellerde de sağlıklı güvenli sertifikasyon uygulaması başladı.