Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs tedbirleri ülkemizde de alınmaya devam ediyor. Bir çok otel sağlık çalışanlarına tahsil edilmişti.

Sağlık çalışanlarının zor şartlarda çalıştıkları göz önünde bulundurulduğunda onların işlerini kolaylaştırmak amacıyla ülkenin en önemli otelleri sağlık çalışanlarına konaklama imkanı sundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 110 bin metrekarelik Gaziemir Fuarizmir fuar alanıyla birlikte 23 bin metrekarelik Kültürpark fuar alanları Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildi.

Sosyal Medya hesabından açıklama yapan Soyer, “Umarım hiç ihtiyaç duyulmaz. Bunların önlem olduğunu bir kez daha hatırlatarak, İzmirlileri evde kalmaya davet ediyorum” dedi.

Koronavirüsünün yurt genelinde gün geçtikçe artması ve ağırlaşması nedeniyle İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu nedenle her tür hazırlıklara başladığını belirtti.

10 Mart itibarıyle tüm dünyada ilan edilen pandemiyle birlikte sağlık çalışanlarının yüküde artmış oldu. Coronavirüs nedeniyle en fazla can kaybı yaşayan ülkeler ise Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İspanya, Çin, Fransa, İran, Irak oldu.

NATO ülkeleri de tıbbi malzeme sıkıntısı yaşayan ülkelere yardım etmeye devam ediyor. Türkiye bir gemi ve uçakla İtalya ve İspanya’ya tıbbi malzeme yardımı yaptı. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam ederken Amerika Birleşik Devletleri’nde Nisan ayı içinde vaka sayısının artması bekleniyor. Son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.