Geçtiğimiz yıl resmi bir açılışla hizmete sunulan ve tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe aradan geçen zaman içinde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiğini bir yer oldu.

Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve resmi açılışın ardından birinci yılını geride bırakan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, şehrin en çok ziyaret edilen rotası haline geldi. Şehir merkezine 18 kilometre mesafede bulunan ve Örencik Mahallesi yakınlarında yer alan, ilk olarak 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniveristesi araştırmacılarının yüzey çalışmaları sırasında fark edilen yerdeki kazılar 50 yılı geçen sureyle devam ediyor.

1995 yılından itibaren Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi’nce ortaklaşa yapılan çalışmalarda Neolitik döneme ait 3-9 metre boyunda ve 40-60 ton ağırlığında hayvan figürlü T şeklinde dikili taşlar bulunmuştu.

Kazılar esnasında 8-30 metre çapında daire ve dikdörtgen şeklinde dünyanın en eski tapınak kalıntılarıyla yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 cm uzunluğunda insan heykeli bulundu.

Göbeklitepe, 6 yıl boyunca UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyordu. 2 Temmuz 2018 yılında ise listeye girmeyi başardı.

Göbeklitepe listeye girdikten sonra 8 Mart 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi bir törenle açılmıştı.

Şehirde Balıklıgöl’ün ardından en çok ziyaret edilen rotalardan biri Göbeklitepe oldu.

Kente gelenlerin yıllardır ziyaret ettiği Balıklıgöl’ün yanı sıra tarihi ören yeri de artık ziyaretçilerin gözde rotalarından biri oldu. Güneydoğu turlarının önemli uğrak noktası olan Göbeklitepe, bölgenin gözde turizm merkezlerinden biri haline geldi.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban ise yaptığı açıklamada, Türkiye’de kültür turizminin en önemli rotasının Şanlıurfa olduğunu belirtti. Çoban, bir önceki yıla göre turist sayısında %11 artışın olduğunu şayet yatak kapasiteleri fazla olsaydı bu artışın daha fazla olabileceğini belirtti. 2 milyonu yakalayacak bir potansiyelin olduğunu söyleyen Çoban, 2019 Göbeklitepe yılı bitti ancak hem bu yıl hem de gelecek yıllarda Göbeklitepe’ya daha çok ilginin olacağını ve artacağını ifade etti.