Turizm denince akla gelen ülkelerin başında gelen ve dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden olan Türkiye’de yeme-içme sektöründe güvenli turizmi belgelendirmek için çalışmalar hızla devam ediyor.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle turizm tesislerinin güvenli ve hijyen olmasını sağlayan ve gösteren, dünyada bir ilk olan Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu ile turistlere güvenli konaklama ve yeme-içme mesajı veriliyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA verilerine göre, turistik tesislerin daha güvenli ve hijyen olduğunu kanıtlayan Sağlık Turizm Sertifikasyonunu 48 otel ve 9 restoran almaya hak kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk fazda belgelendirmeye yetkili akreditasyon firmalarının listesini ise geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlamıştı.

Türk Standartları Enstitüsü Sistem Belgelendirme Grup Başkanlığı’nın aralarında olduğu 11 uluslararası akreditasyon firması restoranlara ve otellere sertifiika veriyor. Bakanlık TGA’nın kanalıyla virüse karşı Güvenli Turizm Belgesi olarak belge için başvuruda bulunan restoran ve otelleri ilan ediyor.

Sağlıklı turizm Sertifikasyonuyla ilgili bilgiler 10 Mayıs’ta ilan edilmiş ve 20 Mayıs’tan günümez kadar başvuruda bulunan oteller denetlenmişti. Başta Antalya olmak üzere, İzmir, Muğla, İstanbul, Ankara, Konya ve Trabzon’da bir çok otel belge almak için sözü geçen kriterleri yerine getirmenin mücadelesini veriyor.

Şu ana kadar başvuruda bulunan tesislerden 337 otel ve 50 restoran incelendi ve otellerden 48’i ve restoran, kafelerden ise 9’u bu belgeyi almaya hak kazandı. Diğer tesislerin süreçleri ise devam ediyor. Sağlıklı Turizm Sertifasyonu’nu kazanmaya hak kazanan illerin başında ise Antalya ve İstanbul geliyor.