Hakkari’de beş yıldızlı lüks bir öğretmenevi yapıldı. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, yapımı biten 5 yıdızlı otel görünümündeki modern öğretmenevinde incelemelerde bulundu.

7 katlı ve 152 yataklı öğretmenevinin yapım çalışmalarıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür yetkililerden bilgi aldı. Öğretmenevinde 64 çift kişilik odası ve 12 suit odasıyla birlikte, çok amaçlı salon, hamam bulunuyor. Binanın kısa zamanda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs etkileri Hakkari’de de düşük seviyelerde devam ediyor. Şehirde önlemler alınmaya devam ediliyor. Bu nedenle çarşı merkezi köpüklü suyla yıkanıyor ve eczanelerde müşteriyle, çalışanlar arasındaki mesafeyi korumak için şeffaf branta ve plastik cam bölme yerleştirildi.

Geçtiğimiz günn coronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle 11 kişilik bir gruba 3150₺ para cezası kesildi. Olay Yüksekova ilçesine bağlı olan ve 6 kilometre uzaklıkta yer alan Akçalı Köyü yolunda meydana geldi. Akaryatık istasyonuna gelen iki kişi alışveriş yapmak için markete geldi ve bu esnada görevlilen gelen müşterileri maska takmaları için uyardı. Ancak akaryatık çalışanlarıyla iki kişi arasında tartışma çıktı ve olay kavgaya dönüştü. Gelen ihbarlar üzerine olay bölgesine jandarma ekipleri geldi. Ekipler kavgaya karışan 11 kişiyi gözaltına aldı. Sosyal mesafe kurallarına uymayanlara 3150₺ olmak üzere 34650₺ para cezası verildi.

Coronavirüs nedeniyle Türkiye’de yaşa bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, İstanbul ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar yasaklandı.