Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kaos yaşayan turizm sektörü bazı ülkelerde yeni normalleşme süreciyle birlikte sezonu açtı.

Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden olan İtalya Venedik’de halk turizm karşıdı eylem düzenledi. Kent meydanında yüzlerce kişi toplanarak Venedikli koronavirüs nedeniyle bu yaz turist istemediklerini dile getirdi. Dünyanın en popüler turizm şehri olan Venedik turistleri istemiyor. Venedik’te yaşayan kişiler turist karşıtı protestop düzenlediler. Venedikliler virüse karşı kentin turizme kapatılmasını istediler.

Protesko gösterisi şehrin turizme açıldığı gün yapıldı. Venedik’te yaşayan kişiler şehrin bu yıl için turizme kapatılmasını istediler. Eylemciler cruise gemilerinin limana yanaşmasını sonlandırmalarını istedi. Geçtiğimiz yıl Venedik’e 4,7 milyon turist ziyaret etmişti. Virüsten en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da halk Venedik’in turizme tamamen kapatılmasını talep etti.

1 Haziran itibariylede Türkiye yeni normalleşme dönemine giriş yaptı. Büyükşehirlere giriş ve çıkış yasakları kaldırılırken, kafeler, restoranlar, güzellik salonu ve vb mekanlar hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlendi. Turism sektründe ise güvenli sertifikasyon sistemine geçildi.

Coronavirüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İran, Irak, Çin, Türkiye, Rusya olurken, virüs kısa sürede 185 ülkeye yayıldı ve milyonlarca vakanın yanında binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam ediyor. Virüs için aşı ve ilaç çalışmmaları da devam ederken, virüsün önümüzdeki yılın yaz aylarına kadar devam edebileceği konuşuluyor.