Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs Türkiye’de geniş önlemler alınmasına neden oldu. Bir çok dünya ülkesi sokağa çıkma yasağı uygularken, ülkemizde de yaş ortalamısına göre sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Virüs nedeniyle en fazla görülen ölüm ve vakalar İstanbul’da yaşanırken İzmir ikinci sırada, Ankara ise üçüncü sırada yer alıyor.

Coronavirüs önlemleri kapsamında en fazla mücadeleyi veren sağlıkçıların daha iyi şartlarda çalışmaları ve virüsü ailelerine, yakınlarına bulaştırmamaları için bir çok otel kapılarını ücretsiz olarak açtı.

Bu otellerden biride Düzce’de faaliyet gösteren Hatipoğlu Otel oldu. Otel yetkilileri sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak kapılarını açtığını duyurdu. Otel yetkilisi Levent Güder, salgın geçene kadar sağlık çalışanlarının otelinde misafir edebileceklerini bildirdi.

Levent Güder “Koronavirüs salgını nedeniyle canlarını ortaya koyan bütün sağlıklarımıza minnettarız. Bu zorlu süreçte büyük bir mücadele veren sağlık çalışanlarımızı, salgın bitene kadar otelimizde mizafir etmeye hazırız.” dedi.

10 Mart günü coronavirüs salgını nedeniyle dünyada pandemi ilan edilmişti. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Tıbbi malzeme sıkıntısı yaşayan İtalya ve İspanya’ya yardım gönderilmeye devam ediyor. Türkiye’de Nato ülkesi olduğu için İtalya ve İspanya’ya tibbi yardım göndermişti.

Türkiye’de ise “evde kal” uyarısıyla halk evde tutulmaya çalışılıyor. İstanbul’a ise giriş ve çıkışlar kapatıldı. Bunun yanı sıra akciğer ve solunum yolları hastalıklarına sahip olan Zonguldak’dada önlemler alındı ve şehre giriş, çıkışlar yasaklandı.