Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılan coronavirüsünden etkilenen vaka sayısı  yaklaşık olarak 90 bin kişiye ulaşırken, 3000 kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Virüs en fazla havayoluyla bulaşıyor. Bu nedenle havayolları da virüsle alakalı olarak bir dizi önlemler aldı.

Coronavirüs en çok havacılık sektörünü etkiledi. Virüse uzun süre çare bulunmadığı takdirde uçuşların durdulması kararı, havayolu şirketleri içinde ekonomik yönden zorlu dönemlerin kapıda olduğu belirtiliyor. Aynı durum turizm içinde geçerli gibi görülüyor. Virüsün bulaşma riskini ise kabin ekipleri yaşıyor. Kokpit ekibi yolcularla birebir temas, iletişim içinde olmadığı için bu riski taşımıyorlar. Ancak son gelişmelere göre ABD Profesyonel Uçuş Görevlileri Derneği mürettebatın uçuşlarda görev almalarından dolayı endişe duyduklarını açıkladı. Bunun nedeni ise Korean Air’de çalışan bir kabin memurunda virüs tespit edilmiş ve karantinaya alınmıştı. Bu nedenle havayolu, Incheon Havalimanı’nın yakınında yer alan merkezini geçici olarak kapatıldığı ve virüsün yayılmasının önlenmesi için Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’yle çalışmak için bir yapı oluşturuldu. Aynı şekilde Air Lingus kabin ekibinin İtalya’dan İrlanda-Dublin’e gerçekleşen uçuşta bir yolcuda da Coronavirüs tespit edilmişti. Burada 4 kabin personeli iki hafta boyunca karantinaya alınmıştı.

Havayollarının virüsten korunmak için aldıkları önlemler sırasıyla şöyle:

Virüsten korunmak için ilk tedbir G. Kore, Çin ve İran gibi vakaların yoğun olduğu ülkelere uçuşlar durduruldu. Ülkemizde ise THY ve Pegasus uçuşlarını durdurma kararı almıştı.

Uçuş sırasında kokpit ve kabin ekibine maske ve eldiven kullanma zorunluluğu getirildi.

Bazı havayolları ise maskeleri kendi dağıttı ve ABD’li şirketler ise çalışanların kendi istedikleri maskeleri kullanabileceklerini belirtti.

Havayolları ekiplerine uçuş esnasında lateks denilen eldiven takmalarının önünü açtı.

Uçaklarda yolculara el dezenfektanı ve mendiller dağıtmaya başladı.