Covid-19 virüs salgınının azalmasıyla birlikte Türkiye’de iç turizm Mayıs sonunda ve dış turizmde Haziran’da yeni sezonun açılışını yapacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İzmir Ticaret Odası İZTO meclis ve komite üyelerinin kaltıldığı toplantıda turizme yönelik olarak görüş alışverişinde bulundu.

Video konferans şeklinde yapılan toplantıda İZTO’dan yapılan açıklamada Ege Turizm Planı ve turizmde normalleşme süreciyle ilgili konular konuşuldu.

Yapılan açıklamada Bakan Mehmet Nuri Ersoy, restoranların yeni düzenlemesiyle ilgili ve sosyal mesafe kuralların olduğu genelge yayınlandı ve önemine değinildi.

Genelgede halk sağlığını en üst seviyede tutan ve hijyen kurallarının olduğu genelge bugün bakanlığın sitesinde yayınlandı.

Ersoy, “Çok yoğun süren çalışmaların ardından yayınlanan bu genelge, örnek teşkil edecek nitelikte ve kapsamdadır.” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı aynı zamanda turizmde yabancı işçi çalışmak için gerekli olan düzenlemeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Ramazan Bayramı sonrası İstanbul’dan çıkışlar için tatil amaçlı özel izin belgesi oluşturulacağına işaret eden Bakan Ersoy, “Haziran başı itibarıyla geçerli olacak bu izin belgesiyle 3-4 Haziran gibi İzmir yolcu almaya başlar.” ifadesini kullandı.

Sektörün harekete geçmesi için hava trafiğinin açılmasının kritik olduğu vurgulandı. Hedefin hava trafiğini açmak için yurtdışı uçuşların Haziran ayının ortasından itibaren aşamalı olarak başlayacak.

Bu konuyla ilgili olarak kruvaziyer şirketlerinin kendi aralarında konsensus oluşturulacak ve bununla ilgili görüşmeler sürüyor. Gemilerin Eylül ayında geleceği öngörülüyor.

Salgın nedeniyle tüm sektörlerin büyük bir krizin içinden geçtiği şu günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde istihdamın destekleneceği ve yeni paketlerin hazırlandığı belirtildi.

İZTO Başkanı Mahmut Özgener ise şunları söyledi:

“Yaşadığımız süreç, bize sağlığa olduğu kadar seyahat özgürlüğüne, güvenli ve hijyenik gıda, konaklama ve turizm sektörüne yapılan yatırımların ne kadar önemli ve öncelikli olduğunu gösterdi. Bu dönem, turizmde bir kriz oluştuğunda bununla nasıl mücadele edebileceğimize yönelik olarak ışık tutuyor. Tüm dünyaya hayalleri pazarlayan turizm sektöründe, toplum sağlığı gözetilerek güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir çerçevede turizm deneyiminin yaşanması önem arz ediyor.”

İZTO Yönetim Kurulu ile Meclis Başkanlık Divanı üyeleriyle beraber İZTO 41.Turizm, Seyahat Acenteleri ve Oto Kiralam Grubu, 43. Konaklama Grubu, 44. Yolcu Taşıma Grubu, 42. Restoran, Kafe ve Eğlence Yerleri Grubu meclis ve komite üyeleri toplantıya katıldı.