Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan covid-19 virüs salgını nedeniyle turizm sektöründe etkilenen Yunanistan normalleşme sürecine giren ülkeler arasında yer alıyor. Haziran ayında ise otellerin tekrar açılması söz konusu.

Alınan önlemler doğrultusunda normalleşmeye geçen ülkeler arasında Yunanistan’da yer alıyor. Haziran ayında oteller tekrar açılacak. Virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan ülkede yasakların kalkmaya başlamasından sonra otellerin yerli turistler için açılacağı konuşuluyor. İç turizme ağırlık verecek olan Yunanistan’da oteller 1 Haziran’da açılacak.

Oteller sosyal mesafeye uygun olmak şartıyla salgını aza indirmek için tatilcilere şezlong, yemek masası, sandalye verilecek. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri saatlerinde ise personel %50 kapasiteli olarak çalıştırılacak. Kirli havlu ve çarşaflarda oda önüne bırakılıp kendi yataklarını kendilerinin yapacağı sistemi de uygulanacak.

Yunanistan’da seyehat yasaklarının kaldırılmasının ardından zorunlu olmayan seyahatleri yasaklayan ülkelerin olması nedeniyle otellerin boş kalmasından endişe ediliyor

Yunanistan’daki Korfu adası Otelleri Derneği Başkanı Charalambos Voulgaris, “Çok düşük doluluk oranlarına sahip olacağız. Otellerimizin ne zaman açılacağını bilmiyoruz, bu yüzden şu anda çok zor zamanların eşiğindeyiz” dedi.

Daha önce yayınlanan raporlarda ise Yunanistan genelinde otellerin iflas edebileceği vurgulanmıştı. Yunan Oteller Odası tarafından yapılan araştırmada otelciler arasında iflas etmesi öngörülen %65’in içinde %18.3’lük bir kısmın riskinin kalan %46.6’ya göre çok daha yüksek olduğu açıklandı.

Yunanistan’da kitapçılar, çiçekçiler, kuaförler bu hafta yeniden açıldı ve gelecek ayda oteller, okullar ve restoranlar açılacak