Turizm sektörü Haziran ayı için hazırlıklarına başladı. Sektör ise canlanmayı iç turizmle yaşayacağını umut ediyor. Akdeniz bölgesinde bu yıl otellerin %60’ının açılacağı öngörülüyor. Bunun yanı sıra gelir düzeyindeki azalma nedeniyle ve salgınında etkisiyle yerli turistte 2 milyonluk bir azalma yaşanabilir. İkinci çeyreği kapalı geçiren sektör iç pazarda %30 azalma görülebilir.

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, ”Seyahat acentaları vasıtasıyla hareket eden yıllık 8 milyon civarı bir iç pazar var. Bu yıl yüzde 30 kayıp yaşandığı düşünülürse, iç pazarda hacim bu yıl 5.5-6 milyon olacak” bilgisini verdi.

Turizmin yeni sezon hazırlıkları ve gelişmeleriyle ilgili yapılan online basın toplantısında Mete Vardar, her şeye rağmen turizm sektörünün iç pazarla ayağa kalkacağını ve Temmuz-Ağustos ayında toparlanabileceğini belirtti.

Salgının ortaya çıkmasıyla beraber tatil satın alanların %40’ı ise sehayatlerini erteledi. Kupon alan tatilciler %40’ınınsa ekonomik ve izin gibi nedenlerden turları iptal etti. İadeler ise 60 milyon TL’lik ödeme yapıldı. Ödemeler belli bir sırayla gerçekleşirken, 2020 yılına ait revizyonlar üzerinde konuşuldu.

Alman bakandan turizm açıklaması: Türkiye’ye olabilir
“Bu sene beklentilerimizin çok üzerinde başladı. Mart başına kadar çok yoğun erken rezervasyon talebi aldık. Mart ortasına kadar bu yıl için toplam ciro hedefimizin yüzde 32’sini yaptık. İşler 15 Mart’ta durmaya başladı. 25 Mart’ta ciro sıfıra indi. Bu yıl hedeflediğimiz cironun yüzde 20 altında kalacağız.”

Coronavirüs önlemleriyle birlikte turizm sezonunda tatil türlerindeki tercihlerde değişti. Virüs salgını nedeniyle bu yıl kültür turlarında hedefler büyütülecek. 3 aylık yaşanan kayıp ise Temmuz ve Ağustos ayında yapılacak olan büyük satışlarla aradaki boşluk kapatılacak. Hedef geçen yılın Temmuz ve Ağustos aylarından daha yüksek gelir elde etmek.