Covid-19 virüs salgını nedeniyle alınan sıkı önlemler 11 Mayıs itibariyle gevşetilmeye başlandı. Bu kararla birlikte bazı otellerde sezonu açmak için hazırlarını sürdüyor.

Coronavirüs nedeniyle kapalı olan oteller yavaş yavaş kapılarını açmaya başlıyorlar. Bodrum’un ünlü tatil yeri olan Bardakçı Koyu’nda yer alan Azka Otel sezon açılış tarihini belirledi.

5 Haziran tarihinde Azka Otel müşterilerine kapılarını açadak. 197 odası bulunan otelin, 100 adet deniz manzaralı, 24 deluxe, 19 bahçe, 20 apat villa, 2 business suite, 2 engelli odası ve 8 suit odası bulunuyor.

Yeni sezona kapılarını açacak olan ve hazırlıklarını tamamlayan diğer otelde Bodrum Cennet Koyu’nda bulunan Mandarin Oriental Bodrum ise 20 Mayısta sezonu açıyor. One More Night teklifiyle misafirlerini konaklamaya hazır olan otel 20 Mayıs-30 Haziran arasında en az iki gece konaklamanın üçüncü gecesini hediye olarak verecek.

Coronavirüs salgını nedeniyle turizm sektörü büyük sıkıntı yaşıyor. Bu krizi en aza indirmek ve turistleri çekmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörde sertifikasyon sistemini getirmişti. Buna göre hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu getirilirken, her tesiste bir de izolasyon odası mecburiyeti şartı uygulanmaya başlandı. Bu kurallara uygulamayanlara sertifika verilmeyecek. Sertifikayı almaya hak kazanan tesisler senozu açabilecekler.

Türkiye’de virüs önlemleri kapsamında 16-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. AVM’ler açılırken, sahillerde yürümek yasaklandı. Virüsün yarattığı vakalar en fazla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Ankara, Zonuldak’da ortaya çıktı.