Coronavirus salgını nedediyle dünyada büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte hareketlenmeye başladı. Krizden etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere hükümeti turizm sektöründe vergi indirimine gidecek.

Düzenlemeye konaklama, yeme-içme ve turistik mekanlarda vergiyi %20’den %5’e indirdi. Turizm sektörünü desteklemek amacıyla vergi indirimine gittiklerini belirtilen İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, önümüzdeki altı ay boyunca turizm sektöründe KDV’yi %5’e indirdiklerini belirtti. İndirim 15 Temmuz’da uygulanmaya başlayacak.

Vergi indiriminin tutarı 5 milyar doları geçiyor. İngiltere turizm sektöründe 150 bin şirketin yer aldığını ve 2.4 milyon insanın çalıştığını belirtti. İngiliz bakan vergi indiriminin 4 milyar pound yani 5 milyar doların üzerinde destek anlamına geldiğini açıkladı. Rishi Sunak Ağustos ayı boyunca restoranlarda yemek yiyenlere %50 indirim yapmayı planlıyor. Aynı zamanda hükümet virüs nedeniyle çalışamayanlara verilen ücretli izin programının ise Ekim ayının sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan covid-19 virüs salgını kısa sürede 185 ülkeye sıçdarı ve milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Virüsün etkisi sürmeye devam ederken bir çok ülke normelleşme sürecine geçti. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan kişilerin hastalığa yakalanma olasılığının düşük olduğu tekrarlanıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de 41 ilde maske takma zorunluluğu getirildi, maske kullanmayan kişilere ise para cezası uygulanıyor.

Coronavirus salgınıyla ilgili ilaç ve aşı çalışmaları sürüyor. Romatizma ve sıtma tedavisinde kullanılan ilaçların virüs üzerinde etkili olduğu söyleniyor.