Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde büyük kriz yaşayan turizm sektörü normalleşme süreciyle beraber yeniden canlanmanın yollarını arıyor.

Normalleşme öncesi bütün dünya ülkeleri sınırlarını kapatmış ve uçuşları iptal etmişti. Virüs salgını nedeniyle Irak’ın  kuzey bölgesine Mart ayından beri iptal edilen uçuşlar yeniden başlıyor. Uçuşlar Avrupa ülkelerine gerçekleşecek.

Avusturya Havayolları’nın yaptığı açıklamaya göre haftada 3 kez olmak üzere Avusturya-Erbil seferleri gerçekleşecek. Uçuşlar 20 Ağustos’tan itibaren başlayacak.  Uçuşlar sırasında yolcuların sağlık kurallarına uymaları ve yolculuk öncesi koronavirüs testi yapmaları mecbur kılınacak.

Irak Sağlık Bakanlığı ise ülke çapında 24 saatte 4293 yeni vakanın tespit edildiğini belirtti. Toplam vaka sayısının 172582’e yükseldiği ifade edildi. Aynı zamanda son 24 saatte 76 kişi covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı 5785’e yükseldi.

Irak hükümeti ise geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye gerçekleşmesi gereken uçuşları Eylül ayına kadar askıya almıştı.

İngiltere ise geçtiğimiz aylarda İspanya başta olmak üzere birçok ülkeye 14 günlük karantina uygulamasını getirdi. Türkiye’de ise vakalar Mart ayındaki verilerle eşitlenmeye başladı. Vaka sayıları 2300’leri geçerken vefat sayısı ise günde 23’ü buldu.

Yeni normalleşme süreciyle birlikte güvenli ve sağlıklı sertifikasyon sisteminin uygulandığı ve örnek alındığı Türkiye’de ise vakalar her ilde artmaya devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu ve İstanbul başta olmak üzere Antalya’da da vaka sayısında yükseliş gözlemlendi. Son olarak Antalya Belediye Başkanı geçtiğimiz günlerde covid-19 virüsüne yakalandığını duyurmuştu.

Virüsle ilgili ilk aşıyı ise Rusya ve Hindistan buldu. Putin geçtiğimiz günlerde aşıyı kızları üzerinde denendiğini açıklamış ve aşının seri üretime geçtiğini belirtmişti.