Çin’in ardından en çok ölüm oranlarının yüksek olduğu İtalya ve İran için kritik günler başladı. Coronavirüsüyle ilgili son dakika haberleri ne yazık ki dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Dünyanın her yerine yayılan virüs, İran ve İtalya’da da ise salgının boyutunu endişeli hale getiriyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Türkiye’de henüz corona virüsü vakası bulunmuyor. Bakanlık bu virüsten korunmak için ise kişisel tedbirler hakkında bilgi verdi. Buna göre sık el yıkamak ve kişisel hijyene dikkat çekti.

Dünya genelinde coronavirüsüyle ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. İtalya ve İran’da ise kritil saatler yaşanıyor. İran’da Acil Servisler Kurumu Başkanı hakkında gelen haberler ise ülkede durumun  ne kadar ciddi olduğunu yansıtıyor. Milletvekillerinin coronavirüsüne yakalanmasından sonra İran Acil Servisler Kurumu Başkanı’nın da bu virüse yakalandığı açıklandı. Aynı zamanda coronavirüsü vakasının Almanya’da 203’e çıktığı gelen haberler arasında yer alıyor. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3198’e çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Türkiye’de alınan tedbirleri açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bu konuda bir toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantıya Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’da katıldı. Kurul, yeni Covid-19 virüsüne karşı Türkiye’de alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalar ele alındı. Bununla ilgili gelişmeler İran, İtalya ve Çin’de yaşanan son durumu gündeme getirdi. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son yaptığı açıklamada vatandaşlara dikkat etmeleri konusunda bir dizi uyarı da bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İran, Irak, Güney Kore, Çin gibi ülkelerde geçirmiş olanların raporlu sayılabileceklerini ve bu dönemi evlerinde geçirmelerini özellikle ifade etmek istiyoruz.” dedi. “Bugüne kadar ülkemizde herhangi bir vakaya rastlanmadı.” dedi ve vatandaşlara zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmamaları uyarısında bulundu.

Bugün itibariyle gelen son veriler ise şöyle;

Convid-19 virüsü dünya genelinde 93000 seviyesine ulaştı. 50690 kişi bu virüsten kurtulurken, 3198 kişi ise hayatını kaybetti. İtalya, İran ve Güney Kore’de ise sayı artmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra diğer ülkelerde de corona virüsü tespit edildi. Çin’in Vuhan kentinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 3198’e çıktı. Convid-19 virüsüne yakalanan 48063 kişi ise tedavi edildi.  İran’dan sonra bu virüsten en çok etkilenen İtalya’da vaka sayısı 2036 olurken, bu rakamın her geçen gün arttığı beliriltildi. İtalya’da 52 kişi bu virüsten ölürken, 149 kişi ise tedavi altına alındı.