Coronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da turizm sektörünün iki aylık geliri düzenlenmiş oldu.  Ülkeye gelen ziyaretçi sayısı önce yıla göre yüzde %1 artarak 4 milyon 423 bin olarak görüldü.

İspanya’ya en çok turist gönderen ülke 907 bin sayıyla İngiltere oldu. İngiltere’yi 580 bin ile Fransa, 542 binle ise Almanya takip ediyor. İspanya’ya ilk iki ayda toplamda 8.5 milyondan fazla turist geldi.

Ocak ve Şubat ayında İspanya’ya gelen turistlerin sayısı %0,2 düşüşle kaydederek 8 milyon 561 bin olarak gerçekleşti. İki aylık dönemde İspanya’ya en fazla İngiltere ziyaretçi gönderdi.

İspanya’nın Ocak ve Şubat aylarında turizmden elde ettiği gelir önceki yılın Ocak ve Şubat ayına göre %1.7 oranında arttı ve 9 milyor 492 milyon euro oldu.

Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında ortaya çıkan ve kısa sürede binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü dünyada can almaya devam ediyor. Virüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, Çin, İran, Türkiye, Irak ve Rusya oldu. Bir çok ülke sokağa çıkma yasağı uygularken Türkiye’de yaş ortalamalarına göre sokağa çıkma yasağı getirilirdi. İstanbul’a ise giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Virüsle ilgili aşı ve ilaç araştırmaları da devam ediyor. Aşı için çalışmalarda bulunan ülkeler ise ABD, Japonya, Almanya, Türkiye ve Çin bulunuyor.

Nisan ayı süresince virüsün etkisini daha da göstereceği açıklanırken karantina önlemlerinde “evde kal” uyarısı tüm dünyada yapılıyor.