Tüm dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını nedeniyle 10 Mart günü Dünya Sağlık Örgütü’nün talimatıyla dünyada pandemi ilan edilmişti.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında yoğun mücadele eden sağlık çalışanlarının virüsü ailelerine bulaştırmamaları ve rahat koşullarda çalışmalarını sürdürmeleri için görev yaptıkları hastanelerin bulunduğu bölgedeki hizmet veren oteller kapılarını sağlıkçılar için açmaya devam ediyor. Böylece sağlıkçılar görevden hemen sonra yakın olan otellerde ücretsiz olarak konaklayabilecek ve virüsü sevdiklerine bulaştırmayı önleleyebilecekler.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “İstanbul’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli bir tesisin, sağlık çalışanlarına oda tahsis etmediği” bilgisi üzerine söz konusu tesisin yönetimiyle görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Paylaşımda, tesis yönetiminin, grupları bünyesindeki komşu bir oteli sağlık çalışanlarına tahsis etme kararı aldığı aktarıldı.

Coronavirüs salgını dünyada en çok ABD, İtalya, İspanya, Rusya, Yunanistan, Türkiye, Belçika, Almanya, Fransa, İran, Irak başta olmak üzere bir çok ülkeyi etkiledi.

Türkiye’de ise haftaiçi sokağa çıkma yasağı yaşa bağlı olarak uygulanıyor. Bunun yanı sıra haftasonları sokağa çıkma yasağı tekrarlanacak. En fazla vaka ve can kaybının yaşandığı iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak. Zonguldak ve İstanbul’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. İstanbul’da en fazla vakanın olduğu ilçeler Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa geliyor.

Coronavirüs salgının ise tam olarak ortadan kalması ise belirsizliğini korurken aşı ve ilaç bulma çalışmalarıda sürüyor. Aşı ve ilaç araştırmalarını ise ABD, İngiltere, Türkiye, Fransa, Almanya, Rusya, Japonya ve Çin’de devam ediyor.