Covid-19 virüs salgını nedeniyle dış sınırlarını 15 Haziran tarihine kadar kapatan AB, turist geçişlerine yeniden başlayacağını açıkladı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio,  RAI kanalında katıldığı bir programda, 15 Haziran tarihinin Avrupa’da turizm sektörü için çok önemli olduğunu söyleyerek, “15 Haziran Avrupa’da turizm için kurtuluş günü. Avrupa’nın hep birlikte yeniden harekete geçmesi için çalışıyoruz.” dedi.

15 Haziran’a kadar turizmin durdurulduğu Almanya’da da turizm sezonu Haziran’da açılacak. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Avusturya ile yaşadıkları anlaşmazlık yaşamış ve bu ülkeylede çalışacaklarını belirtti.

Di Maio, “Avrupa vatandaşlarının güvenli şekilde İtalya’ya tatile gelmelerini sağlamak önemlidir. Otelcilik sektörü ve girişimcilerimize yardımcı olmak için yazdan kurtarabileceğimiz şeyleri kurtarmalıyız.” diye konuştu.

Coronavirus salgını nedeniyle alınan karar kapsamında  Avrupa Komisyonu birlik dış sınırları 15 Haziran’a kadar kapalı kalacak. 3 Haziran’dan itibaren ise AB ülkelerine açma ve ayrıca gelen AB vatandaşları içinde 14 günlük karantina şartı uygulanacak.

Coronvirus nedeniyle ilan edilen pandemi nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeniden canlanmaya hazırlanıyor. Haziran ayıyla birlikte sezonu açacak. Türkiye’de tesisler sertifikasyon sistemine uygun olarak açılış yapacak. Her tesiste bir izolasyon odası bulunacak ve tesislerin önünde ambulans bulunacak. Bunun yanı sıra açık büfe sistemi kaldırılacak ve masaya servis uygulaması getirilecek. Yemeklerde sunumu garsonlar yapacak ve cam hazne içinde yemeklerin hijyeni sağlanacak. Haziran ayın içinde iç ve dış turizmin Türkiye’de başlayacağı planlanıyor.