Tüm dünyayı etkisi altına alarak binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs pandemisiyle OHAL ilan edilen Japonya’da hükümet adımı attı. Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura bir açıklama yaparak, ülke genelinde bulunan 210 bin otel odasını hafif semptomlu koronavirüs hastalarının bakımı için ayırdıklarını belirtti.

Hiç belirti göstermeyen hastalar bu odalarda izole edilecekler. 6 bin oda için otellerle sözleşme imzalandı. Başkent Tokyo’da uygulanacak olan bin otel odasının zayıf semptomlu hastalara verilecek. Böylece hastanelerdeki yataklı hasta kapasitesi ise ağır sempton geçirenlere ayrılacak. İki hafta önce ise Tokyo’daki hafif sempton geçiren hastalar otellere sevk edilmişti.

Coronavirüs dünyada en çok ABD, İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Çin, Belçika, İsveç, Rusya, Yunanistan, Japonya, Türkiye ve bir çok ülkeyi etkiledi. Türkiye’de en çok görülen vakalar ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da ortaya çıktı. Virüs önlemleri kapsamında büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bunun yanı sıra İstanbul’da yaşa bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Önlemler kapsamında sağlık çalışanlarının iyi şartlarda çalışması ve virüsü ailelerine bulaştırmamaları için görev aldıkları hastanelerin olduğu bölgelerdeki otellerde ücret olarak kalmaları sağlandı.

Coronavirüs salgının Mayıs sonu, Haziran başı gibi azalacağı tahmin ediliyor. Ücretsiz maske dağıtımı ise sürüyor. Bunun yanı sıra İtalya ve İspanya’ya tıbbi yardım gönderen Türkiye, İngiltere’ye 48 ton tıbbi malzeme yardımı yapacak. Aşı ve ilaç çalışmaları ise sürüyor.