Covid-19 virüsüne karşı alınan önlemler doğrultusunda sıkı kurallar uygulayan Nijerya’nın Rivers eyaletinde bulunan iki otel kuralları ihlal ettikleri için yıkıldı.

Eyalette bulunan bazı otellerde virüslü çıkan hastaların tespit edildiği ve bu salgın kurallarına ihlal edenlere izin verilmeyeceğini Vali Nyesom Wike açıkladı. Bu kapsamda kuralları ihlal eden Edemete Hotel ile Prodest Home adlı otellerin yetkileleri ve yöneticileri tutuklandı

Ancak Prodest Home’un sahibi Gogorobari Promise Needam iddiaları reddederek, baskın sırasında otelin kapalı olduğunu ve yetkililerin rüşvet istediğini öne sürdü. Needam, “Otel işletilmiyordu ve personelin yüzde 70’i gönderilmişti. İçeride sadece üç kişi vardı. Yetkililer içeri girdi ve rüşvet istedi. Eğer onlara para verirsek çalışmamıza izin vereceklerini söylediler ama onlara zaten çalışmadığımızı ve verecek paramız olmadığını söyledik” dedi. Eyalet yetkilileri ise rüşvet iddiasını yalanladı.

Rivers eyaletinde 15 vaka görülmüş ve iki kişide virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Hükümet yetkilileri alınan katı önlemleri nedeniyle eleştiriliyor. Eczacılar ve doktorlar ise karantina önlemlerini ihlal ettikleri için tutuklandıklarını belirtmişti. Valilikten izin belgesi alanların ise seyahat edilmesine izin veriliyor. İzinsiz seyahat edenlerin araçları ise açık arttırmayla satılıyor.

Otellerin yıkılması kararı ise Vali Wike’ın, kendisine karantina tedbirlerini dayatma konusunda sınırsız yetki tanıyan ve kendi kendine hazırlayıp imzaladığı bir kararnameye dayandırılıyor. Ancak avukat Ahmed Abass BBC’ye yaptığı açıklamada, bu kararnamenin valiye bina yıkma yetkisi tanımadığına dikkat çekti. “Vali Wike, otel yetkililerini tutuklamalıydı ve yargılanmalılardı” diyen Abass, valinin görevini kötüye kullandığını söyledi.

Coronavirüs nedeniyle dünyanın bir çok ülkesinde sıkı önemler alınmaya devam ediyor. Türkiye’de 16-19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.