Covid-19 virüs salgını nedeniyle durağan noktasına gelen turizm sektörü Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da normalleşme süresiyle birlikte oteller hazırlıklarına başladı. Coronavirus önlemlerinde başarılı bir süreç geçiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde oteller 1 Haziran tarihinde açılmaya başlayacak.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay yaptığı açıklamada yeni normalleşme adımlarıyla ilgili adımların atılacağını belirtti. Konuyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar kamuoyuna açıklandı. Plajların ve plaj çevresinde bulunan büfelerin 20 Mayıs tarihiyle birlikte açılacağını duyurdu.

KKTC’de aynı zamanda toplu ibadetle ilgili yasaklar ise  Mayıs’taki bayram namazının kılınmasına imkan verilecek. Toplu ibadet Din İşleri Başkanlığı’nın yayınlayacağı kurallar doğrultusunda yapılacak. Pastane, kafeler, restoranlar gibi mekanların 20 Mayıs tarihinde, otellerin ve kumarhanelerin ise 1 Haziran tarihinde açılacağı belirtildi.

Kültür ve sanat etkinlikleriyle birlikte tiyatrolarda 1 Haziran’da sosyal mesafe kuralına uyulması şartıyla başlayacak. 22 Mayıs’ta ise çocuk parkları ve oyun alanları, 27 Mayıs tarihinde de spor salonları açılacak. Bunun yanı sıra piknik yerleri ise açılmayacak ve 1 Temmuz’a kadar piknik alanları ve düğün salonları kapalı olacak.

KKTC’ye gelenlerin ise 14 günlük karantina süreci devam ecek. Gece sokağa çıkma yasağı ise 20 Mayıs tarihinden itibaren gece yarısı saat 06:00’a kadar sürecek. Ülkede covid-19 virüs vakası 10 Mart tarihinde görülmüştü ve 17 Nisan’dan bugüne kadar ise bir vaka tespit edilmedi.

Coronavirus önlemleri kapsamında Türkiye’de 23-26 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.