Konyaaltı sahil ihalesi Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edilmiş ve yerel mahkemenin iptal kararını haklı bulmasından sonra Ender Alkoçlar Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay ise yerel mahkemenin kararını bozdu ve Konyaaltı sahilinin işletmesi yeniden Alkoçlar Turizm’e verildi.

Alkoçlar Turizm’in yaptığı başvuru oylamasına 5 Danıştay üyesinin tamamı Antalya Büyükşehir Belediyesi aleyhine oy kullandı. Karar sonucu Alkoçlar firması, Konyaaltı sahilinin ihale şartnamesine göre işletmeye devam edebilecek. Antalya Büyükşehir Beledeyise yetkilileri ise bilgiyi doğruladı ve tebligatın henüz ellerine geçmediğini söyledi.

Ender Alkoçlar, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel döneminde belediye tarafından yaptırılan Konyaaltı ihalesinin işletmesini 12 yıllığına 8 milyon 500 liralık bedel karşılığı almıştı. İhaleye sadece Alkoçlar Turizm katılmıştı. Bu durum kamuoyunda peşkeş tartışmasını yarattı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yılda 15 milyon lira zarar ettiği ortaya çıktı. CHP’li yeni başkan Muhittin Böcek ise sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh etmişti.

Alkoçlar Turizm bu nedenle mahkeme tarafından iptal edilen ihale kararına Danıştay’a başvurarak iptal edilmesini istedi. Bu nedenle 5 Danıştay üyesi Antalya Büyükşehir Belediyesi aleyhine oy kullanarak ihalenin tekrar Alkoçlar Turizmi’ne verildi. Böylece Alkoçlar, Konyaaltı sahilinin işletmesini tekrar devralmış oldu.

AKP yönetimindeki eski Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde ihaleye Alkoçlar dışında başka firma katılmamış ve direk Alkoçlar Turizm’e verilmişti. Bu durumda kamuoyunda geçerli olmayan, peşkeşe dayalı anlaşmalı bir ihale olarak yorumlanmıştı.