Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve en çok etkilenen turizm sektörü olmuştu. Türkiye’nin Norveç, İspanya, Fransa, Almanya, Danimarka, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan uçuşlar 17 Nisan tarihine kadar durduruldu. Daha sonra kış sezonunda da açık olan oteller ise kapandı.

Virüs nedeniyle Avrupa’ya yapılan uçuşların durmasından sonra Alanya’da kış sezonunda da açık olan otellerin kapanmasına neden oldu. ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu yaptığı açıklamalarda, koronavirüs olduğu sürece turizmin unutulmaması gerektiğini, 11 ülkeye uygulanan vize muafiyetinin turizme katacağı artıların olacağını, ancak önelikle içinde bulunduğumuz bu durumdan kurtulmak gerektiğini, bu konunun şuan da tüm dünyayı kilitlediği, sabah koronavirüs, akşam koronavirüs bu konuyla yatıldığını ve haberlerin sadece bu konuyla ilgili olduğunu, bu nedenle turizmin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ise yaptığı açıklamada, bölgede bulunan ve kış sezonunda da açık olan bazı otellerin iptal edilen uçuşlar nedeniyle boş kaldığını ve yeni sezon açılışına kadar kapatıldığını belirtti. Şakiroğlu, Damlataş bölgesi de dahil olmak üzere Alanya’da hizmet veren ve kış sezonunda da açık olan bir çok otel de yeni alınan önlemler ışığında uçuşların iptal olmasıyla boşaldığını ve bu nedenden dolayı bazı işletmeler de yeni sezon açılışına kadar kapatma kararının alındığını ve virüsün önlenmesi içni bu tip önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.