Tüm dünyada salgın hale gelen ve ölümlere yol açan coronavirüsü nediyle Uzak Doğu turları da tek tek iptal olmaya başladı. Turlarını iptal eden kruvaziyer şirketlerinin yeni rotası ise Karadeniz oldu. Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, 6 cruise gemisinin Karadeniz için rezervasyon yaptırdığını belirtti.

İstanbul’da kruvaziyer limanının olmaması nedeniyle bu alanda büyük problemler yaşanıyordu. Cruise gemilerinin İstanbul’da turizm transferi yapabilmesi için limanın şart olduğu önemli bir konu haline geldi. Tosun yaptığı açıklamada İstanbul Karaköy’e çok büyük bir kruvaziyer limanının yapıldığını, Karadeniz’e gelen gemilerin genel olarak Atina üzerinden Kuşadası’ndan geldiğini ve bu gemilerin İstanbul’a uğraması gereken bir limana ihtiyacı olduğunu ve uğrak nokta olmadığı içinde Karadeniz’e kruz gemisinin giremediğini belirtti. Türkiye’nin artık bu problemi aştığını ve özellikle corona virüsünden sonra Çin ve Uzak Asya’dan ard arda turların iptal edildiğini ve bu iptaller nedeniyle Karadeniz turu için büyük bir talep oluştuğunu, bu yıl için 6 gemi için rezervasyon yapıldığını ve 2021 yılında da 50 geminin Karadeniz’e gireceğini belirtti.

“Karadeniz turizminin geleceği Sinop, Sinop’un da geleceği turizm”

Kruvaziyer turizminde ise Sinop önemli şehirlerimiz arasında yer alıyor. Sinop doğal bir liman olduğu için, korunaklı bir özelliğe de sahip. Sinop Limanı, Karadeniz’in deniz trafiğindeki 620 millik İstanbul-Batum hattının tam olarak 318. milinde yer alıyor ve tam orta noktada bulunuyor. Cruise gemilerinin en özelliği ise gece yolculuk yapmaları ve gündüz ise farklı bir limanda uyanmasıdır. B Bu yüzdendir ki İstanbul’dan gelen bir yolcu sabah Sinop’ta olabilecek ve Sinop’un doğal ve kültürel güzelliklerine de tanık olabilecek.

Tosun yaptığı açıklamada Sinop Limanı, güzergahın tam orta noktasında yer aldığı için daha avantajlıdır. Ayrıca Kuzey Karadeniz’deki Soçi Limanı, Kırım gibi limanlarla da çok yakınız. Sinop’un geleceğinde kruvaziyer turizmin önemli bir yeri olacak. Karadeniz turizminin geleceği Sinop, Sinop’un da geleceği turizm” ifadelerini kullandı.

Bu yıl cruise gemilerinin daha çok tercih edeceği limanlar ise Sinop limanı başta olmak üzere Karadeniz olacak. Böylece Sinop tarihi ve kültürü açısından dünyada tanınma imkanını bulacak.