Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme süreciyle birlikte hazırlıklarda tamamlandı.

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Oteliler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, pandemi sürecinin normale dönmeye başlaması ile birlikte turizm sektöründe de hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Yaklaşık 4 aydır devam eden ‘evde-kal’ süreci nedeniyle bu yıl insanların tatile daha fazla ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan Özden, “Turizm amaçlı kredi verilmesi ve turizmde kredi kartı taksit sayısının arttırılması, hem sektöre hem de tatil ihtiyacı olan vatandaşlara olumlu yansıyacaktır” dedi.

Virüs nedeniyle ciddi bir sıkıntı yaşayan turizm sektöründe rezervasyonlarla birlikte canlanmaya başladı. Pandemi sürecini en iyi şekilde atladan ülkelerin başında gelen Türkiye’de normalleşme süreci bütün sektörlerde başladı. Uzun zamandır evlerinde kalan vatandaşlar bu durumdan olumsuz etkilenmiş ve yeni normalleşmeyle birlikte tatile gitmenin hareketliliğini yaşamaya başladılar. Sektörde gerek çalışanlar için gerekse tatilciler için virüs tedbirleri kapsamında yeni uygulamalarda yerine getirilmeye başlandı. Kuşadası’ndaki tesislerde tatilcilerin yeni uygulanacak kurallarla birlikte bütçelerini zora sokmadan rahat bir tatil geçirmelerini sağlıyor. Yeni uygulama arasında ise tatil kredisi yer alıyor ve kredi taksit sayısı ise 18’e çıkarıldı. Bankacılık ve Denetleme Kurulu BDDK ise 09 Haziran 2020 tarihinden itibaren 9053 sayalı Kararı ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin yedinci fıkrası uyarınca 11/01/2019 tarihili ve81198 sayılı Kurul Kararıyla birlikte kredi kartlarındaki taksitlendirme süreleri on iki aydan on sekiz aya çıkartıldı.