2020 yılında turizm ekonomisi %45 ve %70 arasında daralabilir. Bu rapor Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’de ait olarak açıklandı.

OECD turizm sektöründeki uygulamaya yönelik olarak rapordaki bilgilere göre birçok ülke ekonomisinin önemli bir parçası olan turizm sektörü, OECD ülkelerinde ortalama istihdama %6,9 ve GSYH’ye ise %4,4 katkı sağlıyor.

İhracatın %21,5’i turizm sektöründe yer alıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe oluşmuş derin bir alanda ortaya çıkan şok geniş bir ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Sektörün bir çok kişiyi ve işletmeyi desteklediği ülkelerde ise önemli makroekonomik etkilere dönüşebileceği düşünülüyor.

COVID-19 salgını, turizm ekonomisi için “eşi benzeri görülmemiş” bir kriz. OECD’nin ilk tahminlerine göre, koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de uluslararası turizm ekonomisi yüzde 45 ile yüzde 70 arasında daralabilir. Bu noktada hastalığın süresi ile seyahat ve turizm faaliyetlerinin toparlanma hızı belirleyici olacak.

Turizm faaliyetleri ise Haziran ayına kadar kapalı olacak ve Temmuz ayında ise toparlanması ve yılın ikinci yarısında ise kademeli olarak güçlenecek. Bu şekilde olduğu takdirde turizm %45 bir daralma yaşayacak. Anacak turizm faaliyetleri Eylül ayında toparlanırsa ve yılın son çeyreğinde kademeli olarak güçlenirse sektör %70 yükselecek.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün tahminlerine göre ise 8 Nisan itibariyle yılın ilk yarısında düşünülen uluslararası yolcu trafiğindeki düşüş %41-51 olacak. Havayolu şirketlerinin gelirleri ise 98-124 milyar dolar arasında bir kayıp yaşayabilir. Türkiye’de ise turim sezonunu Mayıs ayının sonunda açılması düşünülüyor.