Covid-19 virüs salgını nedeniyle alınan önemler kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü otel, kuaför, güzellik salonları, konaklama hizmetlerinde ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla yapılan ulaşımda alınması gereken önemli tedbirlere yönelik olarak kontrol listesi ve kılavuz hazırladı.

Her sektör için alınan önlemlerin yer aldığı kılavuzlar İSG profesyonelerine ve bütün işletmelere gönderildi. Yayınlanan kılavuzda; berber, güzellik salonları, kuaförlerin alması gereken önlemler şu şekilde:

Girişlerde, müşterilerin ve personelin vücut ısıları kontrol edilecek.

İşlerlerine gelen müşteri için tek kullanımlık maske ve galoş verilecek.

Kullanılan malzemeler ekipmanla beraber tüm yüzeyler içeriğinde yüzde %70 alkol bulunan dezenfaktanlarla temizlenecek.

İş yerlerinde çalışanlar standartlara uygun tek kullanımlık maske ve koruyucu siperlik verilecek. Havlular tek kullanımlık olacak. Kullanılan eldivenler, pelerin ve önlükler müşteri sonrası değiştirilecek. Makas, fırça, saç ve diğer bakım ürünleri düzenli olarak dezenfekte edilecek.

Manikür, pedikür gibi işlerde ise kişiye özel aletler kullanılacak. Yoğunluğu önlemek için randevu sistemi getirilecek. Saç kesimi esnasında arada en az bir koltuk boşluk oluşturulacak.

Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, kalıcı makyaj, makyaj gibi işlemler yapılmayacak.

Konaklama hizmeti sağlayan işletmeler için hazırlanan kılavuzda ise önlemler şu şekilde:

Resepsiyonda müşteriyle çalışan arasında şeffaf bir paravan olacak. Spor, spa salonları ve restoranların girişlerinde müşterilerin vücut ısıları ölçülecek. Lobide bekleyen müşteriler ise sosyal mesafe kuralına uyarak oturacak.

Çalışanlara maske, üniforma, eldiven, bone ve önlük gibi malzemeler kişiye özel olacak. Yemekhanelerde ise masalar sosyal mesafeye göre düzenlenecek. Tek kullanımlık ürünlerde kumpanya verilecek. Kapalı kapta içme suyu dağıtılacak.

Kaşık, bıçak, çatal, şeker, tuz ve kürdan gibi ürünler tek kullanımlık olacak. Restoran, lobi, sauna ve mutfa gibi yerler temizlencek ve kapı kolları, merdivenler, oda kartları, trabzanlar, spor aletleri, TV kumandaları sık sık dezenfekte edilecek. Fitness eğitmenleri, animasyon görevlileri sosyal mesafenin korunmasında dikkatli olacaklar. Mümküse takım oyunları, dans gibi grup etkinlikleri yapılmayacak.

Hazırlanan kılavuzda yer alan toplu taşıma araçlarıyla ilgili olarak ise hususlar şöyle:

Garlarda bilgilendirme panoları bulunacak. Afişler ve broşürler bulundurulacak. Toplu taşıma araçlarının taşıma kapasiteleri yarı yarıya düşürülecek. Yeni oturma düzeni sağlanacak. Garlarda bilet satanlarla araçlardaki görevliler yola çıkmadan evvel ellerini yıkayacak. Yolculuk öncesi ve sırasında tek kullanımlık maske dağıtılacak. Taşıtların sık temas edilen yerler dezenfekte edilecek. Mola yerlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulacak. Uymayanlar uyarılacak. Garlarda benzer işi yapan görevlilerin sayısı asgari orana düşürelecek. Taşıtlar doğal yollarla havalandırılacak, kliba, fan… gibi aletler kullanılmayacak. Görevliler maske üzerine siperlik takacak ve siperliğin temizliği sağlanacak.