Kıbrıs Türk Otelciler Birliği KITOB ile Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel “Ülkemizde Konaklama Tesislerinde ve Plajlarda Koronavirüs Sonrası Açılış Koşulları başlıklı kitapçığı sunmak üzere biraraya geldi.

Yapılan açıklamaya göre Üstel, salgın nedeniyle tüm ülkelerin sıkıntı içinde olduğu ve bu sıkıntı içinde en büyük yarayı ise turizm sektörünün yaşadığını belirtti.

Üstel, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Pandemi’ kapsamına alınan Yeni Koronavirüs  salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik, hükümet olarak alınan kararlar ve halkın alınan bu kararlara hassasiyetle riayet etmesi, kontrollü normalleşme sürecinin başlamasına vesile olmuştur” diye konuştu.

Salgın sonrasında turizm sektörünün yeniden canlanması için Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği, Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, belediyeler birlikte ortak bir çalışmaya imza attılar. Konaklama tesislerinde ve plajlarda virüs sonrası açılış koşullarının bulunduğu kitapçığın hazırlandığı belirtildi. Turizm sektörüyle beraber hazırlanan kritlerin ülke turizmini yeniden canlandıracağı öngörülüyor. Tüm paydaşların beraberlik içerisinde milli bir seferberlik ruhuyla hareket edilecek.

Covid-19 salgını nedeniyle pandemi ilan edilen dünyada bir çok üke kontrollü normalleşme sürecine hazırlanıyor. Türkiye’de ise 23-26 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra şehirdışına gitmek isteyenler ise seyahat izni alabilecekler. Türkiye’de vakalar en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü. Virüs riskinin az olması sebebiyle İstanbul Adalar ilçesine giriş ve çıkışlar Haziran ayına kadar yasaklandı.