Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan covid-19 salgını nedeniyle İstanbul Beyoğlu’nda bulunan butik bir otel gelen faturaları ödeyemediği için elektriği kesilecek.

Mart ayında otele 31 bin liralık elektrik faturası geldiğini söyleyen Yalçınsu, “İşler durma noktasına geldiği için biz bu faturanın ötelenmesini istedik. Bu talebimizi kabul etmediler ve bize ihtar çektiler. Faturayı 2-3 gün içinde ödemezsek elektriğimizi keseceklerini söylediler” dedi.

Elektriğin kesilmemesi için bankadan kredi çektiğini anlatan Yalçınsu, “Faturayı ödemek için kredi çekmek zorunda kaldım. Ancak şimdi 20 bin liralık yeni fatura geldi. Yeniden bir kredi çekecek durumumuz yok. Oteli kapatma durumuna geldik” dedi.

Coronavirüs en çok turizm sektörünü etkiledi. Bir çok otel kapanırken, bazıları ise personelini ücretsiz izine gönderdi. Faturalarını ödemedikleri için de otellerin çoğu zorluk yaşıyor. 10 Mart günü coronavirüs nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etmişti. Dünyada bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı devam ederken, Türkiye’de sokağa çıkma konusunda ise yaş sınırlaması getirildi.

Beyoğlu’ndaki otel elektrik faturasını ödeyemediği için, elekriklerinin kesileceğini şayet böyle bir durum yaşanmasaydı sağlıkçılara oteli ücretsiz olarak açacaklarını, maddi sıkıntı nedeniyle personelin işten çıkarılacağını, müşterinin olmadığını ve oteli kapatabileceklerini dile getirdi.

Elekrik dağıtım şirketi ise elektriği kesmenin söz konusu olmadığını, tüketicilere indirimli elektrik verildiğini, gönderilen ihtarın kesintiyle ilgisi olmadığını, tedarikli kesimle ilgili olduğu ancak faturayı ödenmediği takdirde elektriğin tedarik edemeyeceklerini bildirdi. Elektrik şirketinin, özel oldukları için enerji tedariğini gerçekleştirmek zorunda olduklarını açıkladı.