Almanya’daki otellerin ve restoranların ciroları düştü. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin yaptığı analize göre restoranlar ve oteller gibi konaklama ile yemek hizmetlerinin ciroları düşüş gösterdi.

Konaklama ve yemek hizmetlerinin Mart ayında cirosu reel olarak önceki yılın aynı ayına nazaran %45,4 düşüşe geçti.

“1994’den bu yana ciroda en büyük kayıplar yaşandı”

Destatis’in açıklamasında, koronavirüs pandemisinin Mart 2020’de Almanya’daki konaklama ve yemek hizmetleri sektörünün faaliyetleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirtilerek, “18 Mart’tan itibaren otellerde ve diğer konaklama tesislerinde turistlerin gece konaklamaları yasaklandı. 22 Mart’tan itibaren paket ve eve dağıtım hizmetleri hariç restoranlar kapatıldı. Bu tedbirler nedeniyle, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin tüm alanlarında 1994’den bu yana ciroda en büyük kayıplar yaşandı.” değerlendirmesine yer verildi.

Konaklama tesislerinin ve otellerin ciroso Mart 2019 yılında %51 kadar düşüş gösterdi. Almanya’da restoranlar ve otellerin 3’te 1’i iflasın eşiğinde. Aynı zamanda Alman Oteller ve Restoranlar Birliği (Dehoga) sektörde yer alan şirketlerin 3’e 1’nin iflasla karşı karşıya geldiğini açıkladı. Bunun üzerine turizm sektörü Başbakan Angela Merkel başkanlığında kriz zirvesi gerçekleştirecek.

Alman hükümeti Nisan ayında kafeler ve restoranlar için katma değer vergisini 1 Temmuz 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olarak %19’dan %7’e düşürdü.

Covid-19 virüs salgının yavaş yavaş azalmaya başladığı Türkiye’de ise 23-26 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra iç turizme ise Mayıs ayının sonunda başlanırken, Haziran’da da dış turizme kapılarını açacak.