Çin’de ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 salgını nedeniyle turizm sektörü sekteye uğradı.

Virüs önlemleri doğrultusunda Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sertifikasyon sistemini uygulayacaklarını açıklamıştı. Buna göre, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan, açık büfeleri kaldıran..vb kuralları uygulayan tesisler sezonda açılabilecek. Bu kurallara uymayıp sertifikayı alamayanlar ise otelini açamayacak.

Salgon sonrasında hazırlıklar sürerken, otellere getirilen sertifikasyon uygulamasıyla ilgili detaylarda belli olmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önderliğinde yapılan eylem planına göre, transfer araçlarına ve otellere sertifika verilecek. Çalışmada otel lobisinden odalara ve çalışanların alacağı eğitime kadar ve açık büfe ile restonlara, havuzlar, plajlar ve toplantı odalarına kadar tüm detaylar yer alıyor. Transfer araçlarında dezenfektanlar yer alacak ve araçların yan koltukları ise boş kalacak. Otellere en fazla %60 doluluk sağlanacak. Otele gelen turiste maskesi yoksa maske verilecek. Müşterinin ateşi ise otelin girişinde ölçülecek. Resepsiyonda mesafe çizgileri olacak. Tesis içinde bazı noktalara virüse karşı uyarı tabelaları konulacak. Virüsle ilgili farklı dillerde broşürler ve bilgi notları dağıtılacak.

Dezenfaktanlar lobide, diğer katlarda, asansörde, koridorlarda bulunacak. Her şey dahil sistemiyle çalışan otellerde ise açık büfede bulunan yiyeceklerin sunumları ise otel personeli tarafından yapılacak. Yiyecekler ise öksürük, hapşırma gibi risklere karşı cam panelle kapatılacak.

Şezlonglar, oturma alanları, sosyal mesafe kurallarına göre yapılacak.  Yüzme havuzundaki klor seviyesi açık havuzlarda 1-3ppm, kapalı havuzlarda ise 1.5ppm arasında olacak. SPA ve fitness salonu ise kapalı olacak.