Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede büt dünyayı etkisi altına alan virüs nedeniyle tüm sektörleri krize uğrattı. Bunların başında da turizm geliyor. Koronavirüsü için tüm ülkeler önlem paketlerini açıklamıştı. Türkiye’de 100 milyar TL’lik bir paketle ortaya çıkacak olan mağduriyetin önlenebileceği duyuruldu.

Turizmciler ise açıklanan paketi yetersiz buldular. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a sorunları ve paketten önemli destekler bekleyen turizmcileri açıklanan paket büyük hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle bakanın aynı zamanda meslektaşları olan seyahat acentası sahipleri paketten memnun değil.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan pakette yer alan kararlar şöyle:

Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmaması

Otel kiralarına yönelik irtifak hakkı bedelleriyle, hasılat payı ödemeleri 6 ay ertelendi.

İç havayolu taşımacalığında üç ay KDV oranı %18’den %1’e düşürüldü.

Turizmciler ise rezervasyon almak ve iptallere para ödemek zorunda olan seyahat acentelerinin beklentisi ise “mücbir sebep” ilan edilmesi yönündeydi. Alınan kararlarda seyahat acentalarının adı bile geçmemiş, turizmciler bu duruma üzülmüştü. Uymak zorunda kaldıkları İATA kuralları karşısında ise cezalı duruma düştüklerini belirttiler. Turizmciler kestikleri çeklere yönelik hiçbir düzenleme olmadığından şikayetçiler. Rusya’nın seyahat acenteleri için mücbir sebep kararını tartıştığını anımsatan turizmciler ise, turizmin sadece turizm olmadığını, turizmde onlarca sektörün, çalışanın ilgilendiğini bunun sadece konaklamayla ibaret olmadığını ve kararların yeniden gözden geçirilmesini dile getirdiler.