PCSTUR Genel Müdürü Cemal Benli, tüm dünyayı olumsuz etkileyen coronavirüsü nedeniyle partner acentelerden çok fazla iptal talebi aldıklarını ve bu sürenin biraz daha devam edeceğini açıkladı.

Cemal Benli yaptığı açıklama da turlarını iptal etmek isteyen partnerlerinin iadelerini gerçekleştirdiklerini, fakat havayolu şirketleri ve yurtdışındaki oteller, endişenin mücbir sebep olmadığı ve iptallerle ilgili olarak kendi prosedürlerini uyguladıklarını belirtti. Bu kararın partnerlerine karşı kendilerini zor duruma soktuğunu ve sektör olarak krizin üstesinden gelmeye çalışacaklarını, daha önce yaşanan krizler gibi bununda bir sonu olduğunu ve önemli olan bu süreci daha az bir zararla atlamanın olduğunu ve bu konuda partnerlerine her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

PCSTUR Genel Müdürü Cemal Benli, bu sürecin kısa süre içinde noktalanacağını ve sektörün yoğun bir sezona girmeden önce tekrar canlanabileceğini düşündüğünü, bu nedenle krizin sektöre zarar vermemesi için operasyonlarda ileriye dönük alımlara planladıkları şekilde devam edeceklerini belirtti.

Coronavirüsü Çin’den başlayıp bütün dünyaya yayılmış ve global bir kriz haline gelmişti. Virüs Çin’in ardından İran ve İtalya’da etkili olurken, ABD’de bir kişinin ölümüne neden olmuştu. Virüs şimdilik Türkiye ve Rusya’da bir etki göstermedi. Ancak İtalya, İran ve Irak’a olan uçuşların iptali turizm sektörünü krize soktu. Irak’a yapılan uçuş iptallerinin ne zaman kaldırılacağı ise sektörde merak konusu haline geldi.

Coronavirüsü kültür-sanat etkinlikleri, festivalleri ve spor faaliyetlerinin bir çoğu ertelenirken, Berlin’de düzenlenen turizm fuarı ise iptal kararı aldı. Bunun yanı sıra Fransa’da bulunan Louvre Müzesi coronavirüsü nedeniyle kapatıldı.