Tüm dünyayı etkisine altına alan ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan coronavirüs en çok turizm sektörünü etkiledi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü UNWTO 2020 yılında turist sayısında %30 düşüş volacağını öngördü ve turizm gelirlerinde 300 ve 450 milyar dolar düşüş olabileceğini belirtildi. Ülkeler ise virüs sonrasında normalleşme adımlarını atmaya başladı. Türkiye’de de süreç için çözümler üretilmeye devam ediliyor. .

Geçtiğimiz günlerde Kültürv ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da virüsün olmadığı alanlar için uluslararası alanda kabul gören sertifikasyon sistemi projesini hayata geçirdiklerini belirtmişti. Bu projeyle turizm alanları sterilize edilebilecek ve mekanlarda sosyal mesafe uygulamalsı, termal kontrol sistemi, personel için pandemi eğitimi verilmesi gibi uygulamaları yapan tesislere sertifika verilecek . Bazı otellerde ise masaların arası, şezlonglar sosyal mesafeye göre düzenlenecek. Zeminlerde ise halılar kaldırılacak, girişlerde termal cihazlar yerleştirilecek.

Tatil beldelerinde ise beledeyiler coronayla mücadele etmeye devam ediyor ve normalleşme sürecine hazırlıklar yapılıyor.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Salgın sonrasında sadece tüm turizm bölgelerini kapsayacak kararlar alınması gerekecektir. Zaten Kültür ve Turizm Bakanı’mızın da bu yönde açıklamaları oldu. Oteller, plajlar, restoranlar gibi alanlarda sosyal mesafe ve hijyen kuralına göre düzenlemeler yapılacak. Biz de gerek sektör temsilcileri gerekse sektördeki meslek odaları yöneticileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Alınacak kararlara göre hareket edeceğiz. Belki bu kararlara göre otellerinde fiziki değişimler yapacak olanlar da olacak. Tüm bunların netleşmesi için Bakanlıktan daha net açıklamalar bekliyoruz.”

Coronavirüsle mücadele eden ve gerekli tedbirleri alan diğer bir belediye ise Çeşme oldu. Türkiye ve dünyanın her şerinden büyük ilgi gören Çeşme’de de hazırlıklar sürüyor.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran: Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Ege’nin dünyaya açılan kapısı, Türkiye’nin gözbebeği Çeşme’de Alaçatı Ot Festivali gibi milyonları ağırladığımız organizasyonlarımızı iptal etmek, bir kısmını da ertelemek zorunda kaldık. Tüm kamusal alanlarda gerekli tedbirlerimizi alarak, vatandaşlarımızla, belediye personelimizle bu süreci çok iyi götürdüğümüzü düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi bugün de önceliğimiz insan sağlığı.

Turizmde sezonun Mayıs ayının son haftasında başlanması planlanıyor. Bu arada büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar açılmadı.