Covid-19 salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe hareketli dönemler başladı. Mayıs sonunda sezon açılışı yapacak olan sektörde rezervasyonlar yapılmaya başlandı.

Normalleşme adımlarının atılmasından sonra sektör Mayıs ayıyla birlikte hareketlendi. Haziran ayında hızlı bir şekilde toparlanması beklenen turizmde, izole otellerin yanı sıra bungalov, karvan ve yat gibi alternatif tatillere talep çoğaldı.

Virüsten sonra ağır darbe alan turizimciler ise beklentilerden daha hızlı başlayan rezervasyonlardan moral buldu. Nisan ayında kesilen rezervasyonlar, normalleşmenin ardından Mayıs ayıyla birlikte canlandı. İç turizmde ise Haziran ayıyla birlikte hızlı bir toparlanma söz konusu olacak. İzoteller, yatlar, bungalov, çadırlar ve karavanlara ise ilgi çok büyük.

Mayıs ayıyla birlikte rezervasyon taleplerinde hareketlilik yaşandı. Ağustos-Eylül-Ekim ve Kasım aylarına kadar rezervasyonlar alınmaya başlandı.

Mayıs ayında iç turizm rezervasyonlarının başladığını söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Ancak, bu bizi kurtarır mı bilmiyoruz. Sis hala önümüzden kalkmadı. En zor durumda olanlar acentalar, 2 rezervasyon geliyor, 1 rezervasyon iptal oluyor. İç turizm haziranda başlarsa umudumuz olur” dedi.

Turizm temsilcileri Türkiye’de yıllık ortalama 01-12 milyon olarak değişek otel tatili ağırlıklı tatil seyahatlerinde ise bu yıl yaklaşık %30 daralma bekleniyor. Yurtdışı seyahatlerde ise Sonbahar aylarında 2021 yılına yönelik satışların ise başlayacağı tahmin ediliyor.

Coronavirüs önlemleri kapsamında Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da sertifikasyon sisteminin ön koşul olarak dile getirmişti. Sertifikayı alan tesisler ise sezon açılışı yapabilecekler.