Yaşanan coronavirüs salgını dünyada en çok turizm sektörünü etkiledi. Ruslar tatil için Türkiye’ye en erken ne zaman geleceği ise merak konusu oldu.

Rusların bu konuyla ilgili öngörüleri ise şöyle… Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un 2 Nisan tarihinde yaptığı açıklamalar Rusya’da yankı buldu.

Rus turizmciler Ersoy’un coronavirüs salgını sonrasında Türkiye’de turizm sezonunun Mayıs sonunda başlayacağını açıklamıştı. Ruslar ise bu açıklamaları iyimser olarak nitelendirdi.

Rus turizmciler ise her şeyin normal gitmesi durumunda Rus pazarı için tatil başlangının Temmuz ayında gerçekleşeceğini düşünüyor.

Rusya’da seyahat acentası ağına sahip olan TBS Group’un Genel Müdürü Rashad Mamedov, “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ülkedeki turizm sezonunun Mayıs ayının sonunda başlayacağı ve Haziran ayında Rusya pazarından uçuşların başlayacağı yönündeki açıklamasının çok iyimser olarak değerlendirilebileceğini” belirtti.

Antalya’da yaşayan, St. Petersburg’daki bir seyahat acentesinin yöneticisi olan Maria Sheker, “en iyi durumda, gerekli koşulların oluşmasının en erken Temmuz ayının başında gerçekleşebileceğini ve bu tarihten itibaren Rusya’dan uçuşların başlayabileceğini öngördüklerini” açıkladı.

Coronavirüs salgını nedeniyle dünyanın bir çok ülkesinde binlerce insan yaşamanı yitirmeye devam ediyor. En fazla can ve vaka sayısı ise ABD, İngiltere, İspanya, Türkiye, Almanya, Fransa, Çin, İran ve Irak’ta yaşandı. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı devam ederken, Türkiye’de sokağa çıkma yasağı yaşla birlikte sınırlandırıldı. Ülkemizde en fazla vaka ve can kaybı ise İstanbul’da yaşanıyor.