Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs en çok turizm sektörünü olmsuz yönde etkiledi.  Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuuriy Barzıkin ise bu konuda Türikye ve Yunanistan’la ilgili olarak öngörülerde bulundu.

Yuriy Barzıkin, Yunanistan ve Türkiye’nin Temmuz ayının ortalarında kapılarını Rus turistelere açılacağı konusunda tahminlerde bulundu. Türkiye Yunanistan’da karantinanın normalleşmesi durumunda ise kısıtlamaları kaldırabileceklerine dikkat çekti. İki ülkenin yabancılara ve özellikle Rus tatilcilere kapılarını açacak ilk ülkeler olacağını açıkladı.

Uzmanlar ise Türkiye’de salgının yavaşlaması durumunda Mayıs ayında kademeli olarak turizm sezonunun açılacağı düşünülüyor.

Coronavirüs nedeniyle tedbirler dünyadaki bütün ülkelerde alınmaya devam ediyor. Salgının Haziran ayı gibi Türkiye’de etkisini düşüreceği tahmin ediliyor.

Salgından en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Çin, İran, Irak, Rusya, Yunanistan oldu. Türkiye’de 23-26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra yaşa bağlı olmak üzere sokağa çıkma kısıtlı olarak sürmeye devam edecek. Ülkemizde en çok vakaların görüldüğü ülkeler ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Zonguldak. Büyükşehirler ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar yasaklandı ve iki hafta daha sürecek.

Coronavirüsle ilgili olarak aşı ve ilaç çalışmaları devam ediyor. Aşı çalışmalarına ise ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa, Türkiye ve Japonya’da sürüyor. Vaka sayısında Çin’i geçen Türkiye’de ölüm oranlarının düşüşe geçmesi bekleniyor.