Rusya’da salgın yasaklarının kaldırılmasından sonra ülkede iç turizmin canlı olması için uygun fiyatlarla hizmet veren yeni destinasyonun faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova turizmi hareketlendirmek için uygun fiyatla yeni destinasyonları faaliyete geçireceklerini açıkladı.

Doguzova, Hakasiya, Altay Krayı, Volga, Russkiy Sever, Kareliya, komi ve Murmansk’da iç turizmde yönelik olarak yeni adımlar atılacak.

Yapılan açıklamada salgının sona ermesinden sonra bölgelerin kalkınması için iç turizmin itici güç olabileceği belirtildi. Başkan Putin ise uluslararası turizmin normale dönmesinin zaman alacağını belirtmişti. Bunu fırsat bilen Rusya’da iç turizmi geliştirmek için daha fazla yatırımın yapılması gerektiği söylendi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü nedeniyle dünya durma noktasına gelmiş bu durumdan en çok turizm sektörü etkilenmişti. Dünyanın bir çok ülkesinde ekonominin baş rol oynadığı turizmde yeni adımlar atılmaya devam ediyor.

Salgın nedeniyle turizm alanında  de yeni kurallar uygulanmaya başladı. Türkiye’de tesisler sertifikasyon sistemine göre hizmet verecekler. Hijyen ve sosyal mesafe başta olmak üzere bir çok uygulama mecburi kılınacak. Bu sertifikayı alan tesisler ise sezonu açabilecek. Mayıs sonunda iç turizm sezonu açarken, Haziran’da da dış turizm için uçuşlar başlayacak.

Türkiye’de en çok vakalar ise İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir ve Zonguldak’da görüldü. İstanbul dışında büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı. Bunun yanı sıra 16-19 Mayıs tarihleri arasında tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.